"Pruski astronom Mikołaj Kopernik" w Daily Mail

W tekście o trzech nowych pierwiastkach, które dołączono do tablicy Mendelejewa, Daily Mail nazwał Mikołaja Kopernika "prusakiem". Mimo protestów komentujących czytelników tabloid nie zmienił tekstu.

- Na stronie Daily Mail , Mikołaj Kopernik został nazwany pruskim a nie polskim astronomem. Nie ma ani słowa o tym że to Polak - napisał na Alert24 "quasek".

- W internetowym wydaniu brytyjskiego tabloidu Daily Mail znajduje się artykuł dotyczący dodania trzech nowych pierwiastków do tablicy Mendelejewa. Jeden z nich, według tej gazety nazwany został od nazwiska PRUSKIEGO astronoma Mikołaja Kopernika - napisała "ewakot".

W piątek 4 listopada Międzynarodowa Unia Fizyki Czystej i Stosowanej (IPUAP), międzynarodowa organizacja fizyków zajmująca się między innymi standaryzacją symboliki, nazewnictwa i wzorców wielkości fizycznych potwierdziła wcześniejszą decyzję podobnego stowarzyszenia chemików, wprowadzając do układu okresowego trzy nowe pierwiastki. Jeden z nich, o numerze 112 nazywa się copernicum, na cześć astronoma. W sobotnim artykule Daily Mail wspominającym o tym wydarzeniu Mikołaja Kopernika gazeta nazywa "pruskim astronomem", nie wspominając ani słowem o Polsce.

Oburzenie w komentarzach

Komentujący artykuł czytelnicy nieomal jednogłośnie wskazują na błąd w tekście, podając informacje i źródła mówiące o polskim pochodzeniu astronoma - m.in. Encyclopedia Britannica. Tekst Daily Mail nie został jednak poprawiony od jego opublikowania. Toruń, w którym w r. 1473 urodził się Kopernik, siedem lat wcześniej, w skutek pokoju toruńskiego zawartego po wojnie z zakonem krzyżackim stał się częścią królestwa polskiego.

Dwa pozostałe, uznane w czwartek przez fizyków pierwiastki to darmstadtium i roentgenium.

Dzień po ukazaniu się tego artykułu zmieniony został tekst w Daily Mail - obecnie informuje, że Kopernik był polskim astronomem.

Więcej o: