W這ska Wikipedia wy陰czona. W prote軼ie przeciw nowemu prawu

W這scy internauci zamkn瘭i w這skoj瞛yczn wersj Wikipedii. To protest tw鏎c闚 internetowej encyklopedii przeciw nowemu prawu. Wed逝g zaproponowanej przez rz康 ustawy, nad kt鏎 dzi trwaj prace w parlamencie, na pro軸 osoby, kt鏎ej wizerunek naruszono w jakikolwiek spos鏏 nale篡 usun望 w ci庵u 48 godzin jakiekolwiek informacje ze stron internetowych.

- Włoska Wikipedia zamknięta przez użytkowników. To strajk protestacyjny przeciwko proponowanej ustawie - napisał na Alert24 Marek.

- Drogi czytelniku, tym razem włoskojęzyczna Wikipedia może nie być w stanie kontynuować dostarczania usługi, która przez lata była dla Ciebie użyteczna i którą spodziewałeś się dostać teraz - tak zaczyna się odezwa, która widnieje na głównej stronie Wikipedii. Umieszczone zostało w związku z trwającą we włoskim parlamencie debatą nad "ustawą podsłuchową".

Autorzy apelu wyjaśniają, że obowiązek umieszczania sprostowania informacji, którą ktokolwiek mógłby uznać za szkodliwe dla siebie pomówienie czy oszczerstwo, wynaturzy charakter wydawnictwa. - Wikipedia jest w tej chwili neutralna, ktoś chce ją zneutralizować - czytamy w oświadczeniu. Jego autorzy przypominają, że obronę czci i dobrego imienia każdego obywatela zapewnia we W這szech prawo, przewidujące karę za zniesławienie

Protestuje Wikipedia, wcześniej dziennikarze

Zgodnie z prawem, które ma dziś przegłosować włoski parlament każda osoba opisana w internecie sama ma decydować o tym, czy znajdujące się na stronach informacje nie obrażają jej dobrego imienia, a administrator strony musi je w ciągu 48 godzin usunąć na żądanie, bez wyroku sądowego czy jakiegokolwiek komentarza odredakcyjnego. W razie zignorowania wniosku grozi im kara do 12 tys. euro. - Na ustawie mającej na celu ukrócenie ujawniania podsłuchów zależy rządowi Silvio Berlusconiego. Tą droga bowiem do opinii publicznej dotarły wiadomo軼i o stylu życia i upodobaniach premiera, które spotkały się z powszechnym potępieniem - pisze Marek Lehnert, korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej z Rzymu.

Ustawa o podsłuchach była już we Włoszech powodem strajku dziennikarzy. Wprowadza ona bowiem wysokie kary (do 450 tysięcy euro) dla wydawców publikujących objęte tajemnicą sądową materiały z będących w toku śledztw.

Pożar magazynów w Legionowie. Trzy osoby ranne. Ewakuacja [GALERIA] >>

Wi璚ej o: