Quiz wiedzy o psach: omówienie prawidłowych odpowiedzi

Gratulujemy rozwiązania quizu. Masz wątpliwości? Tu znajdziesz wyjaśnienia dotyczące prawidłowych odpowiedzi.

1. Psy mogą jeść kości, jednak nie wszystkie. Niebezpieczne są m.in. kości ptactwa - są puste w środku i przez to łamią się na ostre fragmenty, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia.

Niektóre kości, m.in. wołowe, są dobrym dodatkiem do psiej diety - pomagają czyścić zęby, a ich trzymanie w łapach przy jedzeniu poprawia zdolności manualne psa. Nie tylko kości mogą być niebezpieczne dla psa. Bardzo szkodliwymi produktami są np. cebula, winogrona, czekolada i grzyby.

2. Ciepły i suchy nos nie ma związku ze zdrowiem psa. Zazwyczaj nos jest ciepły i suchy, gdy pies budzi się z drzemki.

3. Teobromina zawarta w ziarnach kakao jest dla psa wysoce toksyczna. Pół tabliczki czekolady może okazać się zabójcze dla psa średniej wielkości. Jest ona jeszcze bardziej niebezpieczna dla szczeniąt i psów starszych.

4. Machanie ogonem nie zawsze oznacza zadowolenie. Psi język ciała jest znacznie bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. Gdy ciało psa jest rozluźnione - pies się cieszy, jednak, gdy stoi sztywno i tylko lekko porusza ogonem - może mieć nieprzyjazne zamiary.

5. Niektóre rasy psów są szczególnie obciążone ryzykiem zachorowania na konkretne choroby. Np. psy ras brachycefalicznych z krótką kufą i spłaszczonym pyskiem (buldogi, mopsy, shih tzu) mogą mieć problemy z układem oddechowym, a duże rasy - z dysplazją stawów.

6. Dom z ogrodem to wygodne rozwiązanie dla właściciela, jednak często okazuje się być psim "przekleństwem". Pies będzie znacznie szczęśliwszy, jeśli zamieszka w mieszkaniu bez ogrodu i będzie regularnie wyprowadzany na spacery, niż gdy będzie wychodził wyłącznie do ogrodu.

7. Psy mogą się świetnie "dogadać" z kotami. Często zdarza się wręcz, że kot "przygarnia" szczeniaka i zajmuje się nim jak własnym kocięciem. Niektóre psy mogą jednak wykazywać agresję wobec kotów, szczególnie, jeśli wcześniej pozwalano im na nie polować.

8. Pies nie rozumie takiego zachowania. Może jedynie skojarzyć nas z tą nieprzyjemną sytuacją i zacząć się nas bać. By nauczyć psa załatwiać się poza domem, najlepiej jest nagradzać go za każdym razem, gdy udaje mu się wytrzymać do wyjścia na zewnątrz. Pies natychmiast zapamięta, że załatwianie się na spacerze to coś dobrego.

9. Im wcześniej dokonuje się sterylizacji suki i im mniej będzie rodziła, tym mniejsze jest ryzyko takich chorób jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych i gruczołów mlekowych. Sterylizacja zapobiega też ciążom urojonym i sprzyja stabilizacji psychicznej suki.

Kastracja jest też korzystna dla psa - staje się on mniej pobudliwy, jest mniej dominujący, zmniejsza się jego skłonność do "bójek" i włóczęgostwa. Kastracja zmniejsza też ryzyko nowotworów układu płciowego. Sterylizując zwierzęta zapobiegamy również przypadkowym ciążom, a co za tym idzie - nie pozwalamy na powiększanie się populacji bezdomnych zwierząt.

10. Ukąszenie kleszcza może się zdarzyć również zimą, szczególnie gdy nie ma dużych mrozów. Dlatego właśnie należy zabezpieczać psy przez cały rok.