Omówienie CXX copiątkowego quizu wiedzy

Już po quizie - mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-mail: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Pomnik obrońców Monte Cassino nie mógł powstać, bo kompleksu bronili niemieccy okupanci we Włoszech. W Warszawie jest za to Pomnik Bitwy o Monte Cassino w Warszawie.

2. Zapewne większość z was (w tym i ja) myślała, że w powiedzeniu chodzi o tapetę, a naprawdę chodzi o stół - tapet.

3. Pomnik widoczny na zdjęciu to zwieńczenie Bramy Brandenburskiej, znajdującej się w Berlinie. Pomnik przedstawia rzymską kwadrygę.

4. "Panny z Wilka" to przedwojenne opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza. Uważa się, że to był pierwszy przebłysk jego wielkich literackich możliwości.

5. Gambia to małe państwo o szerokości 40 km i długości 330. To była kolonia brytyjska. Co ciekawe w latach 1982-1989 tworzyła z otaczającym go Senegalem konfederację, twór bardzo rzadko spotykany w stosunkach międzynarodowych.

6. Squaw Valley znajduje się na wschodzie Kalifornii. Podpowiedzią do tego pytania jest zapożyczone słowo "squaw" oznaczające w języku angielskim "Indiankę". Odpadają więc odpowiedzi: Australia i Wielka Brytania.

7. Wodór z łaciny: "hydrogenium".

8. Musaka składa się z m.in. z: mielonego mięsa, bakłażana, pomidorów, czasami ziemniaków i sosu beszamelowego. W różnych wariantach jest popularny w krajach zajmowanych niegdyś przez Imperium Otomańskie.

9. Orła bielika możemy poznać pw. po rozmiarach. Widzimy, że jest dużo większy niż inne ptaki pokazane na zdjęciach.

10. Kazimierz III Wielki widnieje na banknocie 50-złotowym, Władysław II Jagiełło na 100-złotowym. Zygmunt II August być może pojawi się na banknocie 500-złotowym, jeśli kiedyś będzie wydany.

Wszystkie quizy na bieżąco i w jednym miejscu, polub nas na Facebooku

Więcej o: