Omówienie 113. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie - mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-mail: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Pierogi ruskie to danie należące do kuchni polskiej i ukraińskiej. Nie jest, wbrew pozorom, szeroko znane w Rosji. Wywodzi się z Rusi Czerwonej. Kulinarne wyczyny autorki pytania możemy znaleźć tutaj .

2. Odp. autora pytania: "Karol Modzelewski wstąpił do "Solidarności" w 1980 r. i to on właśnie wymyślił tę nazwę. Charakterystyczną grafikę opracował Jerzy Janiszewski".

3. Odp. autora pytania: "Dowód ten sformułował Św. Anzelm w Proslogionie. Tworzy się pojęcie "bytu nad który nie może być pomyślane nic większego" i stąd wywodzi się jego istnienie (a właściwie dowodzi się tego nie wprost tzn. wykazuje się, że nieistnienie takiego bytu jest absurdalne). Dowód ontologiczny jest trudny i nieintuicyjny, wymaga znajomości metafizyki Arystotelesa i chyba rozumieją go tylko zawodowi filozofowie, i chyba raczej nie sposób się za jego sprawą nawrócić"

4. Określenie "rzucać perły przed wieprze" pochodzi z Biblii, z Ewangelii św. Mateusza. Jest to część Kazania na górze.

5. Wiąże się to z wprowadzeniem, ze względów komercyjnych, strefy czasowej +14 UTC na Pacyfiku. Gdy na Wyspie Bożego Narodzenia, znajdującej się w tej strefie jest północ 1 stycznia, w Polsce jest godz. 11 rano 31 grudnia, w Londynie 10 rano, a na wyspie Baker na Pacyfiku 22:00 30 grudnia.

6. Katarzy byli heretycką sektą, która rozprzestrzeniła się w średniowieczu na terenie południowej Francji. Po wielu próbach nawrócenia ich na chrześcijaństwo papież i francuski król wysłali przeciw nim krzyżowców, którzy wytępili ich ruch.

7. Pełne imię i nazwisko Ala Capone brzmiało Alphonse Gabriel Capone.

8. Odp. autora pytania: "Nazwa "symonia" pochodzi od Szymona Maga, który usiłował kupić dar udzielania Ducha św. od apostołów. Ikonoklazja to przeciwstawianie się kultowi obrazów, a ikonodulia to kult obrazów". Kumoterstwo to obsadzanie stanowisk publicznych swoimi znajomymi.

9. Odp. autora pytania: "W East St.Louis mieliśmy też gangi, takie naprawdę ostre, na przykład Termity.(...) Ja sam zacząłem się bić dopiero jako nastolatek. Z gangami się nie zadawałem, bo mnie muzyka pochłonęła. Dla muzyki przestałem nawet uprawiać sport. Nie zrozumcie mnie źle, biłem się z różnymi dupkami i w ogóle, zwłaszcza jak mnie przezywali "Gryka", bo byłem mały, chudy i ciemny. Pytanie na podstawie książki Milesa Davisa i Quincy Troupa - Miles. Autobiografia. w tłumaczeniu Filipa Łobodzińskiego. Wydawnictwo Dolnośląskie, str.16."

10. Czarnuszka pochodzi z Azji, ale jest również uprawiana w Polsce. Ma działanie przeciwbakteryjne i pomaga w trawieniu.

11. Melepeta to ktoś niezdarny, niemądry, wolny. Istnieje też słowo malepeciarz.

12. Zmiana ruchu w Szwecji była ogromnym i spektakularnym procesem. Z tamtego okresu pochodzi wiele zdjęć , pokazujących chaos na ulicach miast.