Omówienie 110. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie - mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-mail: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odp. autora pytania: "Zły" był bestsellerem przez kilkanaście lat. Powieść opisuje środowisko warszawskich gangsterów, chuliganow i playboyów w okresie powojennej odbudowy stolicy". Akcja powieści rozgrywa się w pierwszej połowie lat 50.

2. Odp. autora pytania: "Pomarańczarka" ("Żydówka z pomarańczami") Aleksandra Gierymskiego (1850-1901) została zrabowana prawdopodobnie po upadku powstania warszawskiego. Płótno miało być zlicytowane w Hamburgu, ale po interwencji Ministerstwa Kultury obraz w 2011 r. wrócił do Muzeum Narodowego w Warszawie".

3. Operacja forsowania Odry odbyła się 16-20 kwietnia 1945 roku. Pozwoliła ona polskim wojskom oskrzydlić Berlin od północy. Oczywiście, cała akcja rozgrywała się równolegle z wielokrotnie większą operacją wojsk radzieckich.

4. Odp. autora pytania: Petronas Towers w Kuala Lumpur (452 m) nigdy nie były najwyższą budowlą świata. W momencie ukończenia budowy w 1998 r. najwyższym budynkiem była ukończona w 1976 r. CN Tower w Toronto (553 m). Wieża Eiffla w Paryżu (324 m) była najwyższa w latach 1889-1930 (wtedy miała wysokość 312 m). Chrysler Building (319 m) był najwyższy w latach 1930-1931 po czym tytuł odebrał mu Empire State Building (448 m). Wieża w Moskwie (540 m) palmę pierwszeństwa trzymała w latach 1967-1974.

5. Menzura to honorowy pojedynek dwóch członków różnych korporacji studenckich. W menzurze używa się broni białej.

6. Odp. autora pytania: "Gefion w mitologii nordyckiej jest boginią rolnictwa i opiekunką dziewic, które po śmierci gromadziły się w jej siedzibie".

7. Dna moczanowa to bardzo bolesna choroba wywołana podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Charakteryzuje się nawracającym zapaleniem stawów. Choroba ta ma kilka nazw w zależności od jej nasilenia.

8. Odp. autora pytania: "Truskawki są hybrydą wyhodowaną w XVIII wieku, a król Jagiełło żył w na przełomie XIV i XV wieku - nie mógł ich zatem jeść".

9. Odp. autora pytania: "Ten rysunek Leonarda da Vinci z ok. 1490 r. był inspirowany traktatem Witruwiusza (I w. p.n.e.) "O architekturze ". Proporcje anatomiczne człowieka były podstawą klasycznego porządku architektonicznego. Witruwiusz podzielił ciało na 10 modułów; wysokość człowieka jest mniej więcej taka sama jak szerokość rozstawionych ramion (tzw. homo quadratus, człowiek kwadratowy)".

10. Rodzice Freddiego Mercury'ego byli Parsami. Jest to grupa etniczna wywodząca się ze starożytnej Persji, która obecnie zamieszkuje Indie. Zaratusztrianizm jest to zaś religia założona w starożytności, a którą jako państwową przyjęła w pewnym okresie Persja.

11. Ogromne jaszczury - Warany z Komodo - osiągają nawet 3 metry długości i do 90 kg wagi. Choć normalnie mierzą ok. 2,5 m i ważą ok. 70 kg.

12. Ostatnie lata swojego życia Maryja miała spędzić w Efezie. W XIX wieku rzekomo odkryto dom, który postawiono na ruinach ponoć ostatniego domostwa matki Zbawiciela. Czy rzeczywiście tam mieszkała, tego nie wiadomo.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .