Omówienie 109. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie - mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-mail: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odp. autora pytania: "Podczas poślizgu kontrujemy kierownicą tor ruchu pojazdu, skręcając ją w kierunku, w którym zarzuciło tył pojazdu".

2. Grace Kelly była świetną aktorką, ale najbardziej znana jest z faktu, że poślubiła księcia Monako.

3. Bomba zrzucona na Nagasaki nosiła nazwę Fat Man, natomiast ta, którą zniszczono Hiroszimę - Little Boy.

4. Odp. autora pytania: "Eter czyli subtelny rodzaj materii pojawił się już w mitologii orfickiej. U Arystotelesa występuje on obok czterech elementów (żywiołów) - ziemi, wody, ognia i powietrza - i stanowi podstawowy budulec ciał niebieskich oraz świata nadksiężycowego. W średniowieczu (np. według bł. Rajmunda Llulla oraz szkoły w Chartres) eter nazywano właśnie piątym elementem (quinta essentia -> kwintesencja) i był uznawany za substancję spajającą wszystkie pozostałe, nadającą jedność całemu stworzeniu. U Newtona eter był ośrodkiem rozchodzenia się grawitacji. W XIX w. został wykorzystany przez Maxwella w teorii elektromagnetyzmu (ośrodek fal elektromagnetycznych i światła). Ostateczny cios teorii eteru zadał Einstein -> szczególna teoria względności".

5. Człowiek posiada mięśnie dwugłowe w każdej ręce i nodze.

6. Odp. autora pytania: "krokos - kamyk, dilos - robak, stąd: krokodilos (lub krokodeilos); w łacinie: crocodilus, a później cocodrillus".

7. NIK została powołana 8 lutego 1919 r. dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Pierwszym prezesem był Józef Higersberger.

8. Pałace Ludwika Michała Paca była bardzo pięknie i bogato zdobione. Jednym z najbardziej zachwycających był neogotycki gmach w Dowspudzie (dziś woj. podlaskie), który nie dotrwał do naszych czasów. Sam Pac był bardzo bogatym i poważanym człowiekiem, stąd wzięło się przysłowie.

9. W V wieku Wandalowie zamieszkiwali przez krótki czas Andaluzję - południową część Hiszpanii. Stamtąd przesiedlili się do Północnej Afryki.

10. Skłabunami nazywano specjalne doły przy domach, służące do składowania kapusty. Doły wykładano m.in. słomą.

11. Jednolita klasyfikacja odpadów dzieli je na 27 grup.

12. Warząchew to długa drewniana łyżka.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .