Omówienie CVII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Zobacz nasz nowy serwis usług lokalnych Sir Local .

1. Bitwa pod Kircholmem, która rozegrała się w 1605 r., była jednym z największych militarnych zwycięstw Polski. Przy stratach wynoszących kilkuset ludzi zniszczyliśy połowę armii szwedzkiej, a ich król ledwo uszedł z życiem. Niestety całą wojnę przegraliśmy.

2. Domniemane więzienie miało znajdować się w Starych Kiejkutach w powiecie szczycieńskim, w woj. warmińsko-mazurskim.

3. Martin i Charlie Sheen to ojciec i syn, Francis Ford Coppola i Nicolas Cage to wujek i bratanek, Angelina Jolie i Jon Voight to córka i ojciec.

4. Fagot należy do instrumentów dętych drewnianych.

5. New Hampshire to jeden z mniejszych stanów USA, znajdujący się na obszarze Nowej Anglii. Z tego stanu pochodził tylko jeden z prezydentów USA, ale do dziś to właśnie tutaj rozpoczynają się amerykańskie prawybory prezydenckie.

6. Nowa Szkocja to półwysep w Kanadzie.

7. W tym pytaniu dokonałem uproszczenia, bo Luxtorpeda była spalinowym wagonem, ale uznałem, że użycie ogólniejszego słowa "pociąg" będzie lepsze. Luxtorpedy jeździły w Polsce przed i po wojnie.

8. Feldgrau to barwa pruskich mundurów. Używano jej do 1945 roku. Inne kolory w tym pytaniu są dużo jaśniejsze.

9. Mars jest 4. planetą od Słońca. Jeśli wierzyć jednej z teorii, to kiedyś był piąty, gdyż czwarta była Thea, która zderzyła się z Ziemią w początkach istnienia Układu Słonecznego.

10. Góry Atlas znajdują się na terytorium Algierii, Maroka i Tunezji. Atlas, był tytanem, który na barkach podtrzymywał sklepienie niebieskie. Atlas to w końcu mały księżyc Saturna odkryty dopiero w 1980 r.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .