Omówienie 105. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odpowiedź autora pytania: "Tę nazwę ("dinosauria") wymyślił angielski biolog Richard Owen (1804-1892)".

2. Jak podaje Wikipedia: "Kaganek to niewielkie naczynie gliniane lub metalowe, w kształcie miseczki z dziobkiem, uchwytem i knotem, napełnione tłuszczem (np. olejem roślinnym lub zwierzęcym) albo olejem mineralnym, służące w starożytności do oświetlania".

3. Estuarium jest np. ujście Odry.

4. Odpowiedź autora pytania: "Hipokamp jest częścią układu limbicznego i znajduje się w płacie skroniowym; odpowiada również za orientację przestrzenną".

5. Odpowiedź autora pytania: "Kazimierz Odnowiciel był księciem z dynastii Piastów, synem Mieszka II. Żył w latach 1016 - 1058.

6. Odpowiedź autora pytania: "Na 36 prezydenta USA zaprzysiężony został Lyndon B. Johnson w dniu 22.11.1963r. na pokładzie samolotu kilka godzin po śmierci Kennedy'ego"

7. Odpowiedź autora pytania: "Warszawa szerokość 52°13'56"N, Londyn 51°30'N, Rzym 41°53'N, Madryt 40°25'04"N".

8. Tolar był walutą Słowenii od października 1991 r. do 31 grudnia 2006 roku. W Słowenii obowiązuje teraz euro.

9. Odpowiedź autora pytania: "Mniejsza gęstość powietrza jaka jest na dużej wysokości powoduje powstawanie na skrzydle mniejszej siły nośnej, co wydłuża drogę rozbiegu samolotu".

10. Salto Angel to najwyższy wodospad na świecie i ma ok. (bo szacunki są różne) 1 km wysokości.

11. Odpowiedź autora pytania: "Z wymienionych tylko Gdynia leży nad morzem". Gdańsk ma 461 tys. mieszkańców, Gdynia 247 tys.

12. Wyjaśnienie: Drużyna z Hamburga jako jedyna uczestniczy we wszystkich sezonach najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech. Zespół nigdy nie spadł z ligi i występuje w niej nieprzerwanie od momentu utworzenia w 1963 roku.Na stadionie znajduje się nawet specjalny zegar odliczający czas z dokładnością co do sekundy, który drużyna gra w najwyższej klasie rozgrywkowej. Źródło: Informacja własna oraz oficjalna strona Bundesligi. Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .