Omówienie CII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Mur Berliński zbudowano w 1961 r. Okrążał Berlin podzielony wtedy na niezależny Berlin Zachodni i NRD-owską stolicę. Komuniści chcieli dzięki murowi powstrzymać mieszkańców NRD przed ucieczką na "zgniły Zachód". Mur został zburzony w czasie jesieni narodów w 1989 r. Stał się symbolem obalenia komunizmu w Europie.

2. Rekordzistą pod względem długości rządzenia jest prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Działał w Unii Wolności, PO, a teraz jest niezależny. Za tydzień będzie walczył o 7. kadencję.

3. Filmy Scorsese były wielokrotnie nominowane do Oscara, ale tylko "Infiltracja" zdobyła najważniejszą statuetkę - za najlepszy film. Jednak wielu twierdzi, że jest to jeden z gorszych dzieł tego wybitnego reżysera. Moim zdaniem "Kasyno", czy "Wściekły byk" były dużo lepsze.

4. Ryszard III był królem Anglii w latach 1483-85. Przegrał walkę o tron z Henrykiem Tudorem. Jego nie do końca prawdziwą biografię można poznać, czytając sztukę "Ryszard III" Williama Szekspira. Słowa "Konia! Konia! Królestwo za konia!" padają w z jego ust w ostatecznej bitwie utworu.

5. Krajami anglosaskimi są państwa, które przyjęły angielski system parlamentarny, obyczaje oraz kulturę. Do takich nie należą Indie, które mają swoją własną, dużo dłuższą od Wielkiej Brytanii historię.

6. Lublin leży na 51 stopniu i 14 minucie szerokości geograficznej, a np. Warszawa na 52 stopniu i 13 minucie.

7. To bardziej zadanie matematyczne, niż ekonomiczne. Pod koniec roku musimy oddać 1000 zł kapitału i 50 zł odsetek. Dzielimy więc 1050 zł na 12.

8. Samiec wilka osiąga masę do 60-70 kg, żbika do 10, jelenia szlachetnego do 200 kg, a dzika nawet do 340 kg.

9. Unitra było to zjednoczenie przemysłu elektronicznego w PRL. W skład zjednoczenia wchodziły ówczesne zakłady produkujące sprzęt elektryczny i techniczny. Założono je w 1961 r. W 1989 r. zjednoczenie zlikwidowano. Jednak część firm zgrupowanych w zjednoczeniu używało nazwy Unitra.

10. Rudnik nad Sanem to miasto w woj. podkarpackim. Miasto słynie z wytwórstwa wikliniarskiego. Rzemieślnicy z tamtych stron zbudowali m.in. wiklinową elewację dla polskiego pawilonu na Expo 2005.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .