Polub profil quizu na Facebooku .
Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl
1. Teoretycznie w mowie potocznej może być coś "bardziej drewniane", ale nie jest to poprawne gramatycznie. Kwestię stopniowania "czerwoności" rozwiewa prof. Miodek .
2. Józef Beck był ministrem spraw zagranicznych w latach 1932-1939. Jego poprzednikiem i następcą był August Zaleski.
3. Odp. autora pytania: "Filipika to radykalna, emocjonalna, oskarżycielska mowa dotycząca ważnych spraw państwowych i publicznych, zwrócona przeciw wrogowi, szkodliwej jednostce czy też jakimś patologicznym zjawiskom. Nazwa wzięła się od mów ateńskiego retora Demostenesa (384-322 p.n.e) skierowanych w Filipa Macedońskiego i jego plany podboju Grecji. Przyniosły one Demostenesowi wielką sławę i uznaje się je za kanon literatury patriotycznej. Mistrzem tej formy wyrazu był również Cyceron; patrz: filipiki na Marka Antoniusza".
4. Słowo 'Ndrangheta oznacza po grecku "bohaterstwo, męstwo i cnotę". Jednak ta mafijna organizacja ma mało wspólnego z tymi wartościami. Obecnie jest uważana za największą organizację przestępczą na świecie.
5. Reptilianie to jedna z najbardziej barwnych teorii spiskowych, często wyśmiewana w internecie. Według niej, światem rządzą wielkie jaszczury, które przybierają kształt ludzi. Reptilianami mają być m.in. królowa Elżbieta II i Barack Obama.
6. Kamikaze pierwotnie to były nazwy tajfunów, które zniszczyły dwa razy w XIII wieku inwazyjną flotę mongolską. W XX wieku nazywano tak pilotów samobójców, którzy nękali amerykańską flotę na Pacyfiku w czasie II wojny światowej.
7. Odp. autora pytania: "Prawdopodobnie nazwa ta wzięła się z różnicy między katalońskim a hiszpańskim (kastylijskim); ci z Katalonii mają mówić "jak Polacy" tzn. nie można się z nimi dogadać. Znana jest też przyśpiewka kibiców Realu na derby z Barceloną: kto nie skacze, jest Polakiem".
8. Sobór odbył się nie we "francuskiej" Nicei, ale Nicei znajdującej się w Azji Mniejszej. Obie Nicee w 325 roku były ważnymi miastami Cesarstwa Rzymskiego.
9. Zakupione od Napoleona terytorium Luizjany stanowi obecnie ok. 25 proc. obszarów USA. Cesarz dostał za to ponad 23 mln ówczesnych dolarów (obecnie to ćwierć miliarda dolarów).
10. Tak wielką dynię wyhodował Ron Wallace z USA w 2012 roku. Więcej o nim i o niej - tutaj .
11. Stanisław Leszczyński zmarł w swoim księstwie - Lotaryngii, Henryk Walezy w swoim królestwie - Francji. Jan Kazimierz wyemigrował do Francji, gdzie zmarł.
12. Tamaszek to język Tauregów, zamieszkujących pustynne rejony Północnej Afryki. Parę lat temu było o nich głośno, bo byli stroną wojny domowej w Mali oraz w Libii. Zobacz inne quizy
Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .