Omówienie 97. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Pytanie o gwiazdę już raz padło w Quizie, ale uważam, że jest bardzo fajne i zdecydowałem dać jeszcze raz. Odp. autora pytania - odległość tego karła od Słońca wynosi 4.22 lat świetlnych

2. Tetris pojawił się na rynku w czerwcu 1984 roku, czyli ponad 30 lat temu. Jego twórcą był Aleksiej Pażytnow.

3 Szaperon to brzydsza nazwa dla przyzwoitki.

4. Rządy Antonio de Oliveiry Salazara w Portugalii to typowy przykład rządów dyktatorskich. Rządził niepodzielnie przez prawie 40 lat od końca lat 20 do rezygnacji z powodów zdrowotnych w 1968 r. Jego reżim upadł 4 lata później.

5. Dekabryści swoją nazwę wywodzą od rosyjskiej nazwy miesiąca grudnia: diekabr. Ich powstanie trwało krótko i zostało krwawo stłumione.

6. Toczący się od lat 60 XX w. konfilkt, zakończony tzw. porozumieniem wielkopiątkowym w 1998 r., potocznie zwany był "The Troubles". Toczył się pomiędzy organizacjami paramilitarnymi republikanów (zwolennicy przyłączenia do Irlandii) i unionistów (zwolennicy pozostania Irlandii Płn. w koronie) oraz brytyjskim wojskiem i policją.

7. Ruch lewostronny obowiązuje obecnie m.in. w Wielkiej Brytanii, RPA i Australii. Szwedzi i Islandczycy zmienili tę zasadę ruchu w 1967 r. W Szwecji doszło wtedy do dantejskich scen, gdyż wielu kierowców nie umiało się przestawić na nowe zasady. Co widać np. na tym zdjęciu .

8. Alija Bet była jedną z fal emigracji Żydów na terytorium Palestyny. Różniła się od innych, że była nielegalna, bo Brytyjczycy starali się tamować dostęp nowych emigrantów do ich terytorium mandatowego. Miała miejsce w latach 1934-48.

9. Mikka Hakkinen dwa razy wygrał zawody Formuły 1: w 1998 r i w 1999 r.

10. Kogut ma czarne upierzenie, jak również i czarne mięso, czarne kości i bardzo ciemną krew.

11. Istnieją stany: Alaska, Connecticut i Delaware. Jedynym terytorium pod władzą USA na literę B jest: Baker Island.

12. Poutine - kanadyjska przekąska z prowincji Quebec. Składa się z frytek, sera, głównie typu cheddar i sosu pieczeniowego.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .