Omówienie 96. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odp. autora pytania: Słowo to składa się z dwóch części: schaden po niemiecku oznacza szkodę lub stratę, a freude - radość.

2. Harpia wielka to ptak z rodziny jastrzębowatych zamieszkujący Amerykę Środkową i Południową. Nazwa pochodzi od mitycznych harpii.

3. Odp. autora pytania: Farsi czyli język perski lub nowoperski; posługuje się nim ponad 50 mln ludzi, z czego lwia część w Iranie.

4. Pikietaż, czyli inaczej kilometraż, kilometracja. Przykładem pikietażu są słupki biało-czerwone na poboczach dróg.

5. Odp. autorów pytania: Wrocław, ogłoszony w sierpniu 1944 roku na rozkaz gaulitera Śląska Karla Hankego, twierdzą bronił się przed wojskami ZSRR do 6 maja 1945 r. Było to jedno z najdłużej broniących się niemieckich miast. Wojska broniące Berlina skapitulowały 2 maja 1945 r., Niemcy skapitulowały zaś 7 maja w obecności aliantów zachodnich, 8 maja w obecności przedstawicieli ZSRR.

6. Odp. autorów pytania: Falafel to wegetariańska potrawa wywodząca się z kuchni libańskiej. Do jej sporządzenia używa się ciecierzycy bądź bobu. Falafla często podaje się w picie jako wegetariański zamiennik kebaba. Gorąco polecamy.

7. Kaloryfer znajduje się w Stąporkowie w woj. świętokrzystkim. W tym mieście od czasów średniowiecza zajmowano się hutnictwem. Kaloryfer ma ponad 2 metry wysokości.

8. Autorem piosenki był Juliusz Loranc, a słów do niej Jonasz Kofta. Grupa I istniała tylko kilka lat.

9. Odp. autora pytania: Enklawa to terytorium otoczone ze wszystkich stron terytorium lądowym innego państwa. Obwód kaliningradzki jest eksklawą, czyli częścią państwa oddzieloną od jego zasadniczego obszaru.

10. Bucefał był koniem Aleksandra Macedońskiego, Marengo wierzchowcem Napoleona, a Lukullus był rzymskim arystokratą. Informacje o Incitatusie pochodzą od późniejszych kronikarzy, więc są podawane w wątpliwość.

11. Odp. autora pytania: Karpina to podziemna część drzewa i pniak pozostałe po jego ścięciu. Jest pozyskiwana i wykorzystywana między innym na opał lub do ekstrakcji żywicy.

12. Stanisław Ulam był amerykańskim matematykiem polskiego pochodzenia. Urodził się we Lwowie, gdzie też z sukcesami studiował. W latach 30. przeniósł się do USA, gdzie osiadł na stałe. Był jednym z twórców amerykańskiej bomby termojądrowej

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .