Omówienie 89. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Wagabunda pochodzi od łacińskiego vagabundus (wędrowny, tułający się)

2. Renzi jest premierem Włoch od 22 lutego tego roku (z ramienia Partii Demokratycznej). Jego poprzednikiem był Enrico Letta. Z kolei Mario Monti był premierem jeszcze wcześniej, a przed nim - Berlusconi.

3. Gorączka złota w Kalifornii rozpoczęła się w styczniu 1848, a na dobre rozkręciła się rok później. Trwała do 1855 roku (do tego czasu ok. 300 tys. osób z całego świata przybyło do Kalifornii) - wtedy wydobywanie złota opłacało się jedynie na większą skalę. Zarabiali jedynie właściciele kopalń.

4. Bizonia (od bi i zone ) była połączoną brytyjską i amerykańską strefą okupacyjną w powojennych Niemczech. Powstała w 1947 roku. Gdy dwa lata później do Bizonii została przyłączona okupacyjna strefa francuska, powstała Trizonia. Miesiąc później, w maju 1949 roku, Trizonia przeistoczyła się w RFN.

5. Z łaciny: de + fenestra (okno). Termin został ukuty po defenestracjach praskich. II defenestracja praska w 1618 roku (podczas której parlamentarzyści wyrzucili przez okno trzech katolickich przedstawicieli cesarskich) była bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej. Co ciekawe, trzej panowie wyrzuceni z okna na trzecim piętrze (20 m) przeżyli.

6. Buran odbył tylko jeden lot. 15 listopada 1988 bezzałogowany Buran 1.01 okrążył Ziemię dwukrotnie, po czym wylądował na kosmodromie.

7. Orwell walczył w wojskach republikańskich, natomiast Hemingway był korespondentem wojennym.

8. Kanion Colca w Peru jest dwa razy głębszy od Wielkiego Kanionu w Kolorado (który ma głębokość 1600 m; Colca 3200-4200 m)

9. Omówienie autorki pytania: "Nie podaję źródeł, ponieważ każdy rodowity mieszkaniec Lublina zna te słowa, a ich źródłosłów zniknął w mrokach dziejów"

10. Źródło podane przez czytelnika tu .

11. Unternehmen Wacht am Rhein , czyli Operacja "Straż nad Renem" był to wermachtowski kryptonim niemieckiej ofensywy w Ardenach na przełomie 1944 i 1945 roku. Nazwa została nadana po pieśni patriotycznej "Die Wacht am Rhein"; Nazwa miała zmylić aliantów i zasugerować, że niemieckie siły przyjmą postawą defensywną na froncie zachodnim wzdłuż Renu.

12. Jest to tzw. Linia Kármána.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .