Omówienie 83. copiątkowego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi je na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odp. autora pytania: "glukoza stanowi 20 proc. świeżej masy winogron". Najpewniej stąd ta nazwa.

2. Albert Einstein dostał nagrodę "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym". Nie otrzymał jej za swoje największe odkrycie - teorię względności, bo komitet noblowski uważał, że nie została ona jeszcze dostatecznie potwierdzona.

3. Pasat to model volkswagena. Nie jest to jednak marka. Pasatem nazywany jest też ciepły, stały wiat wiejący w strefie podzwrotnikowej.

4. Odp. autora pytania: "Hydra i ptaki to oba zadania Heraklesa, w pozostałych odp. zamieszczono po jednej pracy Heraklesa i innego herosa greckiego (m.in. Perseusza i Tezeusza)".

5. Dunder to żartobliwa, stara nazwa pioruna.

6. Język afrikaans powstał w Południowej Afryce wśród holenderskich osadników. Jidysz stworzyli niemieccy Żydzi, a język farereski wywodzi się od germańskich wikingów. Język manx jest językiem celtyckim.

7. Odp. autorów pytania: "Stronami konfliktu o te górzyste tereny są Armenia i Azerbejdżan. Kontrola nad terytorium Górskiego Karabachu w XX w. przechodziła z rąk do rąk, obecnie Górski Karabach stanowi quasi-państwo nieuznawane przez żadne z państw świata (włączając w to Armenię) pozostające pod kontrolą Armenii. Ziemie te zamieszkiwane są w 95 proc. przez Ormian".

8. "Piławit" odkrył profesor Adam Pieczka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Więcej znajdziecie tutaj .

9. Odp. autora pytania: "Członkiem i założycielem grupy Traveling Wilburys był inny ex-Beatles - George Harrison. Skład zespołu uzupełniał Jeff Lynne z Electric Light Orchestra".

10. Sherry jest winem wzmocnionym, ma ok. 16-20 proc. W czasie produkcji dodaje się do niego alkohol destylowany.

11. Jak podaje Wikipedia: "to sport wodny, polegający na płynięciu na powierzchni wody za pomocą specjalnej deski wakeboardingowej trzymając się liny zaczepionej do łodzi lub na wyciągu. Wakeboarding powstał z połączenia nart wodnych, snowboardingu i surfingu".

12. Krzyk namalowano w 4 wersjach. Autor stworzył również litografię, by obraz można było kopiować i rozpowszechniać.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .