Polub profil quizu na Facebooku
Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl
1. Ludnością autochtoniczną Papui-Nowej Gwinei sa Papuasi. Nazwa ta odnosi się do ogromnej liczby mniejszych plemion zamieszkujący wyspę Nową Gwineę.
2. W woj. kujawsko-pomorskim siedzibą wojewody jest Bydgoszcz, a sejmiku Toruń. Podobny podział istnieje jeszcze w woj. lubuskim.
3. "Ballada o żołnierzu" była hitem w ZSRR w 1959 roku. Obejrzało go tam 30 mln widzów.
4. Karkonosze były nazywane Górami Olbrzymimi do 1946 r.
5. Odpowiedź autora pytania: "Obszary leśne zajmują w Polsce ok. 29,3 proc. powierzchni kraju, czyli ponad 90 milionów hektarów".
6. Wieś Kozy znajduje się na Śląsku. Jest też gminą.
7. Dzień Dorosłości Japończycy obchodzą w drugi poniedziałek stycznia. Święto obchodzą ci, co skończyli 20 lat od 2 kwietnia poprzedniego roku lub ukończą go do 1 kwietnia roku, w którym obchodzone jest święto.
8. Cytat pochodzi z książki "Roku 1984". Ministerstwo Prawdy opisane w tej powieści zajmowało się m.in. fałszowanie przeszłości, stąd taki cytat.
9. Do tej frazy, dopowiada się czasami te słowa: "Ignorantia facti non nocet", czyli "nieznajomość faktów nie szkodzi".
10. Gry komputerowe są bardzo popularne w Korei Południowej. Wiele młodych osób jest tam nawet uzależnionych od gier. Stąd też takie prawo.
11. Włodzimierz Lubański strzelił 48 goli w 75 meczach, miał więc bardzo dobrą skuteczność. O trzy bramki mniej ma Grzegorz Lato. Robert Lewandowski, który jeszcze gra w reprezentacji, zdobył do tej pory 18 goli i zajmuje 12. miejsce w tabeli strzelców reprezentacji.
12. Dybuk obecny jest w kulturze żydowskiej od wieków. Motyw ten był wielokrotnie wykorzystywany w utworach fantasy.
Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .
Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl