Omówienie 63. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Większość związków chemicznych nie sublimuje w warunkach naturalnych. Dlatego też ten proces można zaobserwować głównie w laboratorium.

2. Bitwa pod Olszynką Grochowską była pierwszą dużą bitwą powstania listopadowego. Uznaje się, że ją wygraliśmy, bo Rosjanie nie zdobyli Warszawy, ale poza tym nie mieliśmy z tej potyczki żadnych większych korzyści.

3. Bakszysz możemy podzielić na trzy kategorię: dobrowolną jałmużnę, napiwek oraz łapówkę. Słowo to pochodzi z perskiego, a na cały świat przeniosło się wraz z hufcami Proroka.

4. Odp. autorki pytania: "Po premierze opery "Bal maskowy" w 1859 roku na ścianach i murach zaczął pojawiać się napis VIVA V.E.R.D.I.! - jako skrót hasła politycznego "Viva Vittorio Emanuele Re d'Italia" (Niech żyje Wiktor Emanuel, król Włoch).

5. Odp. autora pytania: "Jest to fragment wiersza "Który skrzywdziłeś". Dalej czytamy w nim: "Gromadę błaznów wokół siebie mając // Na pomieszanie dobrego i złego".

6. Odp. autora pytania: "Po jednym z wielkich pożarów, w 1624 miastu nadano nazwę Christiania - na cześć króla Danii i Norwegii, Chrystiana IV. Po reformie pisowni: Kristiania (1877-1924), Nazwę Oslo przywrócono dopiero w 1925".

7. Na Borneo znajdują się: Indonezja, Malezja i Brunei.

8. Nazwę Efekt Lucyfera wprowadził Philip Zimbardo. Człowiek zmienia się z dobrego w złego tylko pod wpływem otoczenia. Odkrył to po swoim słynnym eksperymencie więziennym.

9. Nazwa klubu pojawia się w słynnym wierszu trenera Jarząbka: "Czasem aż oczy bolą patrzeć, jak się przemęcza dla naszego klubu, prezes Ochódzki Ryszard, naszego klubu "Tęcza". Ciągle pracuje! Wszystkiego przypilnuje i jeszcze inni, niektórzy, wtykają mu szpilki. To nie ludzie - to wilki!".

10. W Singapurze zakaz sprzedaży gum został wprowadzony w 1992 roku, gdyż w tak gęsto zaludnionym mieście gumy powodowały liczne problemy, w tym z kursowaniem kolei miejskiej.

11. Solejka to bardzo długa plisowana spódnica. W redakcji o jej istnieniu nie wiedzieli zarówno redaktorzy, jak i redaktorki.

12. Firma ta została założona pod nazwa OSRAM Werke GmbH Kommanditgesellschaft. Było to przedsiębiorstwo założone przez kilka innych firm.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl