Omówienie LX copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Urażonych banalnością pytania przepraszam. Niemniej często słyszy się niepoprawną wersję z "póki".

2. Ziemowit Szczerek otrzymał paszport za "przewrotną i wspaniale napisaną książkę" "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian". Książkę gorąco polecam, zwłaszcza fanom Huntera S. Thompsona.

3. Płyta została wydana w 1996 roku. Jest to klasyk polskiego rapu. To właśnie z niej pochodzi np. "Plus i minus". Skład zespołu Kaliber 44 tworzyli bracia Joka i AbradAb oraz Magik.

4. DiCaprio był trzykrotnie nominowany do Oscara ("Co gryzie Gilberta Grape'a", "Krwawy diament", "Aviator"), jednak nigdy nie otrzymał tej nagrody.

5. Rozciągnik, tłuścioch i podjadek to prawdziwe stawonogi. Za to mucha bzyk istnieje jedynie w świecie Pszczółki Mai.

6. Chociaż po alkoholu bywa wesoło, jest to depresant. Depresanty swoją nazwę biorą z tego, że obniżają poziom aktywności ośrodkowego układu nerwowego i neurotransmisji.

7. Zgadza się, niegdyś powszechnie stosowane plomby amalgamatowe zawierają rtęć.

8. Oczywiście jak to bywa z takimi substancjami, przedawkowana albo podana z innymi środkami, kodeina może wywoływać nudności czy inne przykre wrażenia. Ale zwykle wywołuje uczucie błogostanu. Jest to w końcu opioid, a jej starsze siostry to morfina i heroina.

9. Można kojarzyć ze słowem wikt (ze zbitki wikt i opierunek ).

10. W 2012 roku Voyager 1 jako pierwszy obiekt stworzony przez człowieka opuścił Układ Słoneczny . W chwili pisania tego tekstu sonda znajduje się 19 038 067 487 km od Ziemi.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .