Omówienie 61. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odpowiedź autora pytania: 1948 - uchwalenie tzw. Executive Order 1981 i zakończenie segregacji rasowej w siłach zbrojnych USA; 1865 - weszła w życie XIII poprawka do Konstytucji USA znosząca niewolnictwo, 1789 - Konstytucja USA; 1775 - wybuch rewolucji amerykańskiej.

2. Odpowiedź autora pytania: Bolesław Bierut był wtedy "tajnym" członkiem PPR, gdyż oficjalnie był przedstawiany jako bezpartyjny prezydent KRN, a Józef Cyrankiewicz i Edward Osóbka-Morawski byli wtedy członkami PPS. W sierpniu 1948 roku Bierut za zgodą Stalina doprowadził do usunięcia Gomułki z funkcji I sekretarza i sam zajął jego miejsce.

3. Prymasem Polski od 2010 jest Józef Kowalczyk. Józef Glemp był prymasem w latach 1981 -2009, zmarł w styczniu 2013. Henryk Muszyński był prymasem krótko, w latach 2009-2010. Tadeusz Pieronek jest sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski.

4. Gilotyna Hume'a to "niemożność wnioskowania co powinno być, na podstawie tego co jest", "Pogrzebacz Wittgensteina" to tytuł jednej z popularnonaukowych książek, a "nożyc Nietzschego" nie ma.

5. Kolombo wbrew powszechnej opinii nie jest już oficjalną stolicą Sri Lanki. W 1982 roku przeniesioną ją do Sri Jayawardenapura Kotte.

6. Odpowiedź autora pytania: "Postawiono południkowi nawet pomnik - w Stargardzie Szczecińskim przez który przebiega. A tak poza tym przez Polskę przebiega wiele południków i równoleżników. M.in. 17. południk we Wrocławiu, 18. południk w Bydgoszczy, 21. południk w Warszawie, czy 50. równoleżnik w Wodzisławiu Śląskim".

7. MTS w Hadze to główny sąd ONZ. W Strasburgu znajduje się z kolei Europejski Trybunał Praw Człowieka, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu.

8. Sylwester Chęciński znany jest najbardziej z serii filmów zwanej potocznie "Sami Swoi".

9. Jedyną parzystą liczbą pierwszą jest dwa.

10. STASI działała w NRD, Hunwejbini w Chinach, a Muttawa działa w Arabii Saudyjskiej. Wszyscy czterej kolejni szefowie SAVAKu zostali zamordowani.

11. Pica występują rzadko, zazwyczaj związana jest z zaburzeniami psychicznymi.

12. Pytanie to wysłał 6-letni fan quizów. Ja sam nie gram w tę grę, ale jest bardzo popularna wśród młodszych roczników.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl