Omówienie 60. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Wojna Dwóch Róż miała miejsce w Anglii w latach 1455-85. Dopiero po śmierci większości członków obu rodów - Yorków i Lancasterów oraz wielu przedstawicieli szlachty wojna wygasła. Władzę objął Henryk VII Tudor.

2. Jak opisuje Wikipedia: "W Polsce sport w wersji niemieckiej (11-osobowej) zaczął być uprawiany w 1917 w Szczypiornie (obecnej dzielnicy Kalisza) przez oficerów I i III brygady Legionów Polskich internowanych po kryzysie przysięgowym, stąd pochodzi nazwa szczypiorniak (nazwa ta jest rzadziej stosowana do obecnej, wersji 7-osobowej - inne zasady gry, boisko itp.)".

3. Toskania to jeden z najładniejszych regionów Włoch. Przez kilka stuleci była niepodległym państwem.

4. Bangladesz do 1971 roku był wschodnią częścią Pakistanu (stąd nazwa). Niepodległość wywalczył po krótkiej wojnie domowej.

5. Paweł Edmund Strzelecki był podróżnikiem, badającym obie Ameryki, Australię i wyspy Pacyfiku. Góra ta jest najwyższa na kontynencie australijskim, ale nie w państwie Australia.

6. Odp. autora pytania: "Język amharski jest językiem urzędowym Etiopii. Jest drugim najczęściej mówionym semickim językiem świata (po arabskim). Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 20-25 milionów ludzi".

7. Krowa ma 4 komory żołądkowe: 3 przedżołądki (żwacz, czepiec, księgi) oraz trawieniec.

8. Indiana Jones bał się węży od czasów dzieciństwa. W każdym z filmów serii musiał się z nimi mierzyć.

9. Bardzo dobrze "paradoks urodzin" został objaśniony tutaj (tekst po angielsku).

10. Sondę wystrzelono z Ziemi w 1997 roku. Do Saturna dotarła 7 lat później. W styczniu 2005 próbnik Huygens wylądował na Tytanie - jednym z księżyców Saturna.

11. Pierwsza edycja Ligi Mistrzów UEFA odbyła się w sezonie 1992/1993. Wygrał ją wtedy zespół Olympique Marsylia. Ówczesny mistrz Polski - Lech Poznań doszedł tylko do II rundy eliminacyjnej.

12. Koń bułany wygląda tak .

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl