Omówienie LVIII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Ustawa Wilczka to popularny termin opisujący "Ustawę z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej". Wprowadzała ona bardzo liberalne przepisy i przyczyniła się do rozkwitu "prywatnej inicjatywy" w końcowej fazie PRL. Przedsiębiorcy do dziś chwalą ustawę za jej prostotę oraz liberalne zapisy. Mieczysław Wilczek był ministrem przemysłu ostatniego komunistycznego rządu PRL.

2. Wojciech Kilar skomponował muzykę do ponad 100 filmów. Jednym z nim był "Dracula" - świetny film Francisa Forda Coppoli z 1992 roku. Choć moim ulubionym jego utworem filmowym jest ta kompozycja .

3. Piosenkę tę można posłuchać tutaj . Był to wielki hit 1986 roku, w wielu krajach osiągnął szczyty list przebojów.

4. "Pod mocnym aniołem" to książka Jerzego Pilcha. Dostał za nią w 2001 roku nagrodę Nike. A za niecałe dwa tygodnie odbędzie się premiera filmu pod tym samym tytułem.

5. Pisz to miasto, przez które przejeżdżałem jadąc na sylwestra - stąd pojawiło się w quizie. Gmina Pisz jest największa w Polsce - ma 634 km kwadratowe. Mniejszą powierzchnię mają Andora, czy Malta.

6. Wołoszczyzna to jedna z części historycznych, na które składa się obecna Rumunia. Przez kilka miesięcy 1396 roku Wołoszczyzna była polskim lennem.

7. Sosnowate to rodzina drzew i krzewów iglastych. Osika natomiast to drzewo liściaste z rodziny wierzbowatych.

8. Podstawa beszamelu to mąka, masło i mleko. Dodatkowo dodaje się przyprawy.

9. Transmutacja miała doprowadzić, dzięki kamieniowi filozoficznemu, do zmiany zwykłego metalu - rtęci lub ołowiu w złota. Udało się to dopiero pod koniec XX wieku, ale kamień filozoficzny zastąpiony został przez bombardowanie cząstkami elementarnymi. Złoto otrzymano z rtęci i bizmutu. Niestety sama operacja kosztuje więcej niż uzyskany metal.

10. W Soczi rozegrane zostaną 98 konkurencje w 15 dyscyplinach. Dla porównania na pierwszych zimowych igrzyskach rozegrano 16 konkurencji w 8 dyscyplinach.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .