Omówienie LVII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Większe zdjęcie i krótki opis cyklonu znajdziecie tutaj .

2. W "Człowieku w żelaznej masce" z 1998 roku główną rolę grał Leonardo DiCaprio, a w filmie z 1962 roku Jean-François Poron.

3. Książka "451 stopni Fahrenheita" to dystopia przedstawiająca USA w przyszłości. W tym kraju zakazana jest m.in. literatura, a książki palą specjalne grupy strażaków.

4. Polański w filmie podkłada głos jednego z głównych bohaterów - "chłopaka". Jak opisuje Wikipedia: "Polański uznał, że głos grającego go aktora brzmi zbyt mocno i dojrzale, co nie pasowało do jego koncepcji postaci".

5. Sylwetka ta często pokazywana jest w filmach poświęconych wielkiemu reżyserowi. Ta przedstawiona na zdjęciu pochodzi z serialu: "Alfred Hitchcock przedstawia".

6. Organizm wytwarza 120 mln czerwonych krwinek na minutę, czyli 2,4 mln na sekundę, nie 240 tys.

7. "W pokoju panny Janki drżą szyby i firanki. Jak w szale tam stale gramofon gra. Albowiem panna Janka jest gramofonomanka. Od ranka do ranka wciąż gra. Syreny płyty wciąż kupuje panna Janka. Pieniądze wszystkie w to pakuje i tak śpiewa wciąż".

8. Dalek pochodzi z popularnego zagranicą, a w Polsce mniej znanego serialu "Doktor Who". Ostatnio było o nim głośno, gdyż obchodził 50-lecie istnienia.

9. Skorupiaki te nie tylko postrzegają aż 12 kolorów światła, ale są również bardzo silne i agresywne.

10. Mirosław Hermaszewski jak dotąd jest jedynym Polakiem, który był w kosmosie. Umożliwił mu to Związek Radziecki, który przez dekadę wysyłał kosmonautów z różnych państw zaprzyjaźnionych z ZSRR, w tym z Syrii i Indii.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .