Omówienie 59. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Lukrecja Borgia była córką kardynała Rodrigo Borgii, czyli późniejszego papieża Aleksandra VI. W okresie renesansu była jedną z ikon piękna.

2. Klakier, jak wszystkim urodzonym z w latach 80. kojarzy się z kotem Gargamela ze Smerfów. Szczegółową historię i rodzaje klakierów można przeczytać na Wikipedii .

3. Utter Pradesh (Północna Prowincja) jest najludniejszym stanem Indii. Mieszka tam 190 mln ludzi. Odgrywa również bardzo ważną rolę w tamtejszej polityce.

4. Podhale Nowy Targ zdobył mistrzostwo Polski 19 razy. Ostatnio zdarzyło się to w 2010 roku.

5. Odp. autora pytania: "Po prawie czteroletnim okresie prac nad konstrukcją, 20 marca 1957 roku rozpoczęto produkcję modelu Syrena 100. Syrena była produkowana do roku 1983, wyprodukowano (wszystkie modele) ponad 520 000 sztuk tego samochodu".

6. Estonia leży trochę za daleko na północy, by II RP z nią graniczyła. Mieliśmy za to granicę z Litwą i Łotwą. Z Węgrami zyskaliśmy ją dopiero w 1939 roku.

7. Liczba tau to podwójna liczba pi. A jak wiemy, wzór na obwód koła to tau*r.

8. W pytaniu pojawiły się trzy tytułu z tzw. dolarowej trylogii, której głównego bohatera grał Clint Eastwood: "Za garść dolarów", "Za kilka dolarów więcej" oraz "Dobry, zły i brzydki".

9. Odp. autora pytania: "Słowa te, odnoszące się do Chrystusa, umierając miał powiedzieć Julian Apostata - cesarz, któremu przydomek Apostata nadano już po śmierci, ze względu na odstępstwo od wiary chrześcijańskiej i próbę wyrugowania chrześcijaństwa z imperium rzymskiego. Słowa te prawdopodobnie zostały przypisane temu cesarzowi przez późniejszych pisarzy chrześcijańskich".

10. Oddział ten był uznawany przez jedyny legalny rząd w Londynie jako: "dywizja komunistyczna, o charakterze dywersyjnym", a samego Berlinga jako "zdrajcę, który zdezerterował z Wojska Polskiego".

11. W musace przede wszystkim muszą być ziemniaki, mięso i bakłażan.

12. Tego utworu Chopina można posłuchać tutaj .

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl