Omówienie LIV copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. W sierpniu 1991 roku była Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka ogłosiła niepodległość i po raz pierwszy państwo to stało się naprawdę niepodległe.

2. Słynne w całym Bloku Wschodnim Rubiny produkowano od 1956 roku w Moskwie. Ponoć bardzo dobrze pokazywał kolory i psuł się równo po 2 latach użytkowania.

3. Voldemorta w serii filmów grało łącznie 3 aktorów, w tym jeden tylko podkładał głos. A Ralph Fiennes to jeden z moich ulubionych aktorów.

4. Wiersza tego, przynajmniej za moich czasów, trzeba było uczyć się na pamięć. Autorem jest znakomity poeta, patriota o skomplikowanej biografii - Władysław Broniewski.

5. Sama Manila liczy tyle samo ludności co Warszawa. Jednak obszar metropolitalny ma aż 11 mln mieszkańców. W XVI wieku przez jakiś czas istniało nawet Królestwo Manili.

6. Wahadło Newtona, zwane bardziej jako kołyska Newtona, pokazuje nam prawo zachowania energii i pędu.

7. Napisałem "sympatyczne" zwierzę dla zmyłki. Kuny wcale nie są sympatyczne - to drapieżniki i w dodatku często atakują drób hodowlany. Kuna to nazwa zbiorcza dla kilku gatunków kun, np. kuny leśnej.

8. Piosenka Dawida Podsiadły "Trójkąty i kwadraty" to jedna z moich ulubionych utworów tego roku. Pokazuje też, że da się jeszcze stworzyć w Polsce dobrą piosenkę pop.

9. Tapenadę robimy m.in. z oliwek, oliwy i kaparów. Jest bardzo dobra, polecam.

10. Sadyba to osiedle w Warszawie, ale generalnie i nazwa na siedzibę, siedlisko itp.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .