Omówienie 56. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Jimmy Carter walczył o pokój na świecie, Woodrow Wilson wprowadził ułomny pokój po I wojnie światowej, chociaż dla państw Ameryki Płd. nie był wcale taki pokojowy. Podobnie jak inny laureat nagrody Theodore Roosevelt, twórca "doktryny grubej pałki".

2. PAX zostało utworzenie tuż po wojnie przez grupę endeckich i chadeckich polityków, którzy postanowili współpracować z komunistami. Ocena ich działalności do dziś budzi kontrowersje.

3. Podkurek to jeden z tych uroczych wyrazów, które uległy zapomnieniu. W dzisiejszej Polsce podkurkiem możemy nazwać wieczorne podjadanie.

4. Ciekawostka: Marszałek nazywał się Józef Klemens Piłsudski i był herbu... Piłsudski.

5. Słowo amen ma multum znaczeń. Ogólnie na polski przetłumaczylibyśmy je jako: na pewno, niech się tak stanie itp. Można też, jak to użył autor pytania przetłumaczyć jako "zaiste".

6. Strzałokrzyżowcy to organizacja faszystkowska, antysemiska pronazistowska, działająca na Węgrzech w latach 1935-45. Pod koniec wojny przejęli władzę na Węgrzech i doprowadzili do wymordowania dziesiątków tysięcy żydów.

7.

Post by Piotr Żyła- Official .

8. Tutaj przepis na pyszny tymbalik z łososia . Nie musi być więc tylko drobiowy.

9. Winamp to był mój podstawowy program komputerowy na początku wieku, obok Gadu-Gadu, Starcrafta i mnóstwa kodeków do filmów. Jak pisze Wikipedia: "20 listopada 2013 AOL ogłosiło, że zaprzestano prac nad programem i od 20 grudnia 2013 roku nie będzie możliwości jego pobrania". Użyłem specjalnie słowa "produkować", chociaż można się do niego "przyczepić".

10. Oczywiście chodzi o chyba najsłynniejszą "Dziewiątą symfonię". Tutaj można posłuchać "Ody do Radości" .

11. Nie znam się w ogóle na samolotach, ale wiele osób, z którymi rozmawiałem potwierdzały, że Airbus A380 to poprawna i prawdziwa odpowiedź. Na pewno są wśród was miłośnicy lotnictwa. Macie może inne zdanie w tej materii?

12. "Krzywa Laffera - koncepcja teoretyczna, która za pomocą krzywej ilustruje zależność między stawką opodatkowania dochodów a dochodami budżetowymi państwa z tytułu podatków" - tyle mówi definicja. Znajomy z pracy zaznaczał mi, żebym wspomniał, że prawdziwość krzywej nigdy nie została całkowicie udowodniona.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl