Omówienie L copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Masaryk jest tym dla Czechów, kim dla nas jest Józef Piłsudski. Z tym, że on był demokratą i dzięki temu Czechosłowacja w międzywojniu była jednym z nielicznych krajów świata, gdzie demokracja liberalna nie była zagrożona autorytaryzmem. Masaryk był prezydentem Czechosłowacja w latach 1918-1935. Nie doczekał rozbioru tego państwa w latach 1938-1939, bo zmarł rok wcześniej. Jego syn Jan Masaryk był ministrem spraw zagranicznych Czechosłowacji w latach 1940-48. Zginął w niejasnych okolicznościach po komunistycznym puczu w Czechosłowacji.

2. Odwiedziny Sharon Stone w Warszawie było jednym z najważniejszych medialnie wydarzeń października. Więcej o tym można przeczytać tutaj .

3. Wstyd się przyznać, ale "Dżuma" i "Początek" to jedyne dwie lektury, które przeczytałem w IV klasie LO. Bardzo polecam książkę i nie jest ona tak smutna, jak by się można spodziewać.

4. Bartłomiej Topa grał w "Weselu" pana młodego, w "Domie złym" milicjanta, który próbuje rozwiązać sprawę morderstw w podkarpackiej wsi, a w "Drogówce" policjanta oskarżonego o morderstwo kolegi.

5. Ganges ma 2,7 tys. km długości, a jej dorzecze ma powierzchnię 1,1 mln kilometrów kwadratowych. Utożsamiana jest z bóstwem Ganga.

6. Baleary czyli: Majorka, Minorka, Ibiza i kilka innych wysp należą do Hiszpanii od czasu powstania tego państwa. Jednak przez ponad sto lat w XVIII i XIX wieku panowali tam Anglicy i Francuzi.

7. Fraktale powszechnie występują w naturze. Jak spojrzymy na drzewo, które straciło liście na jesieni zobaczymy, że gałęzie i mniejsze gałązki tworzą swoisty wzór podobny do matematycznych fraktali. Same fraktale stały się popularne pod koniec XX wieku. W zeszłym roku polscy studenci ułożyli rekordowy fraktal .

8. Pigwówka jest moją ulubioną nalewką. Ciekawostką jest, że w Polsce mamy zarówno owoce pigwy, jak i pigwowca. Owoce obu roślin są bardzo podobne i często mylone.

9. Rekord świata w skoku o tyczce mężczyzn ustanowił Serhij Bubka w 1994 roku. Do tej pory nie został pobity.

10. "Le Figaro" to najstarsza ukazującą się jeszcze we Francji gazeta. Założono ją w 1826 roku. Jej nakład wynosi obecnie ok. 335 tys. egzemplarzy.

Zobacz inne quizy

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na Jak.gazeta.pl .