Omówienie 50. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Na Soborze Laterańskim II rzeczywiście debatowano nad sprawą używania kuszy w wojnach między chrześcijanami. Pojawiły się zapiski nt. ograniczenia jej używania, ale do dziś nie potwierdzono jednoznacznie, czy jakikolwiek zakaz był wprowadzony przez Kościół.

2. Odpowiedź autorki pytania: "Sylvester Stalone nominowany był w 1977 za film " Rocky" za rolę pierwszoplanową oraz jako autor scenariusza. Film "Rocky" nominowany był do 10 Oskarów, a wygrał 3 : najlepszy film, reżyser oraz montaż".

3. Zdzisław Najmrodzki był królem złodziei w późniejszym PRL-u. Kradł samochody i włamywał się do Pewexów. W więzieniu przesiedział 11 lat.

4. Pytanie o ten mecz pojawiło się dziś wcześniej, w quizie jubileuszowym. Polacy bohatersko zremisowali wtedy 1:1. Od czasu uwiądu polskiej piłki nożnej w połowie lat 80. prawie w każdym meczu słyszymy od komentatorów wspomnienia tego meczu.

5. Z Warszawy do Poznania jest 310 km, do Krakowa 295 km, do Katowic 297 km, a do Gdańska 339 km.

6. Odpowiedź autora pytania: "Roland Garros był lotnikiem, wielokrotnie ustanawiał rekordy w wysokości lotu. Po wybuchu I wojny światowej, w 1914 wstąpił do francuskiego lotnictwa wojskowego. Dwukrotnie zestrzelony, przy drugiej próbie poniósł śmierć. Na jego cześć nazwano korty tenisowe na których odbywają się międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie ziemnym".

7. Pierre Simon de Laplace był francuskim naukowcem i filozofem z przełomu XVIII i XIX wieku. Wniósł wiele do matematyki, astronomii i fizyki. Na szczęście jego demon nie może istnieć, bo przeczy teorii nieoznaczoności.

8. Timor Wschodni to malutkie państwo, należące jeszcze dekadę temu do Indonezji. Część tego drugiego państwa również znajduje się na półkuli południowej.

9. Jaxę założył polski zesłaniec Nicefor Czernichowski. Istniało na Syberii w latach 1665-1685. Państwo ostatecznie zajęli Chińczycy.

10. Odpowiedź autorki pytania: "Nieco więcej informacji : delikatny kwiat o jedwabistych, białych lub czerwonych płatkach i czarującym aromacie, określanym jako "matka wszystkich perfum". Esencja z kwiatów Frangipani jest wykorzystywana do produkcji perfum. Występuje na wyspach Polinezji i rejonach Indii. Symbol wysp Pacyfiku".

11. Piotr Olivier Janiak to polski dziennikarz, prezenter telewizyjny i konferansjer oraz model.

12. Do praktycznej kryminalistyki daktyloskopię wprowadził Juan Vucetich - argentyński naukowiec i policjant. To on zidentyfikował najpewniej pierwszego przestępcę, którego "zdradziły" odciski palców - Francisca Rojasa.

Lubisz dzielić się wiedzą? Zostań ekspertem Gazeta.pl. Zmierz się z pytaniami czytelników na jak.gazeta.pl .

Zobacz inne Quizy portalu Gazeta.pl