Polub profil quizu na Facebooku .
Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl
Krakowiacy i Górale - Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale - opera Wojciecha Bogusławskiego z muzyką Jana Stefaniego wystawiona 1 marca 1794 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie. Uważana za pierwszą operę narodową. Miejscem akcji opery są zachowane do dziś młyn i karczma obok klasztoru oo. cystersów we wsi Mogiła. Mogiła zaś, to obecnie dzielnica Krakowa (Nowa Huta) i darmo tam szukać szczytów i jodeł.
Hrabina - opera w trzech aktach, skomponowana przez Stanisława Moniuszkę, do libretta Włodzimierza Wolskiego. Autorzy się zgadzają, ale sztuka nie ta
Halka - polska opera z muzyką Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. W arii "Szumią jodły na gór szczycie" młody góral Jontek wypowiada swój żal do Halki, która odepchnęła jego wierne uczucia dla zachcianki panicza.
Król Roger - opera Karola Szymanowskiego, z librettem Jarosława Iwaszkiewicza. Szymanowski skłonił Jarosława Iwaszkiewicza, skądinąd swojego kuzyna, do napisania libretta w 1918 roku. Sam przystąpił do tworzenia muzyki. Tak powstawał "Król Roger".
Tomasz More (Morus) - święty, ur. 1478, zm. 1535, angielski mąż stanu i pisarz polityczny; humanista, jeden z głównych reprezentantów idei społeczno-politycznych i filozoficznych odrodzenia; kanclerz Henryka VIII; autor Utopii, o idealnym, sprawiedliwym społeczeństwie.
Erazm z Rotterdamu - urodził się w Rotterdamie, niektóre źródła podają 1466 roku, inne 1467 rok. Zmarł w 1536 w Bazylei) - niderlandzki filolog, filozof, pedagog, jeden z czołowych humanistów renesansu (książę humanistów), propagator kultury antycznej, pisarz, myśliciel chrześcijański, katolicki duchowny (oskarżony o herezję). Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy. w 1509 roku napisał dzieło zatytułowane "Pochwała głupoty". Papież Paweł IV w 1559 zaliczył wszystkie jego dzieła do pierwszej kategorii ksiąg zakazanych. Sankcje te zostały kilka lat później częściowo złagodzone przez Sobór Trydencki, nadal jednak większość z tych dzieł podlegała mniej lub bardziej restrykcyjnej cenzurze.
Immanuel Kant - ur. 1724 w Królewcu, zm. 1804 tamże - filozof niemiecki, profesor logiki i metafizyki na Uniwersytecie Królewieckim. Głosił, że obok rozumu spekulatywnego istnieje rozum praktyczny. Jego domeną są prawdy o charakterze normatywnym. Mają one charakter aprioryczny, są więc równie niepodważalne, jak sądy matematyki, lecz dotyczą sfer moralności oraz estetyki. Najogólniejsza spośród tych zasad - imperatyw kategoryczny - mówi, że należy postępować zawsze wedle takich reguł, co do których chcielibyśmy, aby były one stosowane przez każdego i zawsze.
Tadeusz Kotarbiński - ur. 1886 w Warszawie, zm. 1981 w Aninie - polski filozof, logik i etyk, twórca etyki niezależnej, przedstawiciel szkoły lwowsko-warszawskiej, nauczyciel i pedagog. Do jego głównych prac należy "Traktat o dobrej robocie"
Przylądek Baba - Baba burun, przylądek w Turcji na półwyspie Azja Mniejsza, uważany za najdalej na zachód wysunięty punkt Azji. Współrzędne geograficzne 39o29'N; 26o03'E.
Cieśnina Dardanele - niedaleko przylądka Baba, ale to nie to. No i cieśnina nie może być częścią kontynentu, który wszak jest lądem.
Uralska wyżyna Wielki Syrt - wyżyna w południowo-wschodniej Rosji europejskiej i częściowo w Kazachstanie. Wyżyna Wielki Syrt leży w południowo-wschodniej części Niziny Wschodnioeuropejskiej.
Kaukaski szczyt Dombaj-Ulgen - szczyt w pasmie Kaukazu. Leży na granicy między Abchazją (Gruzją) a Rosją. Jest to najwyższy szczyt nieuznawanej republiki Abchazji.
W Grecji - nie.
W Babilonii - też nie
W Rzymie - tak. Lucius Licinius Lucullus , ur. 117 p.n.e., zm. 56 p.n.e. - wódz rzymski i polityk, rozsławiony zwycięstwami w wojnie z władcą Pontu Mitrydatesem VI Eupatorem. W 74 p.n.e. został konsulem. Ze Wschodu sprowadził do Rzymu liczne dzieła sztuki i zbiory biblioteczne, budował luksusowe rezydencje, zakładał egzotyczne ogrody. W dzisiejszym Neapolu wybudował wspaniałą willę Castellum Lucullanum. Zasłynął również jako smakosz - określany niekiedy jako największy łakomczuch starożytności, który swoimi ucztami z najdroższymi i najbardziej wyszukanymi daniami wprawiał w osłupienie ówczesny Rzym - "lukullusowe uczty" stały się przysłowiowe. Jemu też przypisuje się sprowadzenie do Europy czereśni.
W Abisynii - nie.
Zgromadzenie Kościelne (Church Assembly) - sprawuje władzę ustawodawczą w Kościele Anglikańskim. Ale mianowanie biskupów to prawo głowy Kościoła.
Arcybiskup Canterbury - jest zwany "prymasem całej Anglii". Nie jest jednak głową Kościoła.
Monarcha Wielkiej Brytanii - jest głową Kościoła Anglikańskiego i sprawuję najwyższą władzę zwierzchnią z prawem mianowania biskupów.
Papież - Kościół Anglikański nie uznaje zwierzchności papieża od czasów Henryka VIII, od 1534 roku.
John Ford - amerykański reżyser znany z westernów (takich jak Dyliżans i Poszukiwacze) oraz adaptacji amerykańskich powieści - Grona gniewu i Na tytoniowym szlaku. Czterokrotnie nagrodzony nagrodą Akademii Filmowej dla najlepszego reżysera. W 1946 roku nakręcił film "Miasto bezprawia". Ford z jednej strony uczynił z tego filmu hołd dla szeryfa Wyatta Earpa (którego grał Henry Fonda), z drugiej dla kształtującego się społeczeństwa Dzikiego Zachodu.
Aleksander Ford - polski reżyser filmowy i scenarzysta. Tworzył w latach 1929 - 1974. W 1960 wyreżyserował film "Krzyżacy" wg powieści Henryka Sienkiewicza.
Harry Warner - właśc. Hirsz Wonsal, z matki Eichelbaum; w Krasnosielcu, - jeden z założycieli wytwórni filmowej Warner Bros., ur. 1881 w Krasnosielcu na Mazowszu w zaborze rosyjskim, zm. 1958. Jego ojcem był szewc Beniamin Wonsal (Wąsal?), a matką Perła Eichelbaum; pobrali się w roku 1876. Harry był ich trzecim dzieckiem i najstarszym z siedmiu synów urodzonych już na kontynencie amerykańskim.
Sam Warner - brat Harry'ego, współzałożyciel wytwórni filmowej Warner Brothers, działalność rozpoczął razem z braćmi Harrym, Albertem i Jackiem.
Tatrzański Park Narodowy - nie, tam nie ma "Doliny Prądnika". Rezerwat biosfery UNESCO.
Ojcowski Park Narodowy - tak. Prądnik - rzeka w województwie małopolskim, na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Lewy dopływ Wisły, uchodzący do Wisły w Krakowie w okolicach Dąbia. W górnym biegu płynie głębokim wąwozem (Dolina Prądnika na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego). Uchwałą Rady Miasta Krakowa z 2008 r. wzdłuż rzeki Prądnik od ul. Górnickiego do granic miasta Krakowa utworzono użytek ekologiczny "Dolina Prądnika" o powierzchni ok 14 ha. Celem ochrony użytku jest zachowanie naturalnie meandrującego koryta rzeki, będącego siedliskiem wielu chronionych gatunków zwierząt
Biebrzański Park Narodowy - bagnisty, równinny. Trudno tam o dolinę
Słowiński Park Narodowy - w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim, między Łebą a Rowami. Rzadkiej urody wydmy i jeziora. Rezerwat biosfery UNESCO.
Stanisława Walasiewiczówna - polska lekkoatletka, mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 1932 roku w Los Angeles podczas przedbiegów, półfinałów i finałów przebiegła 100 metrów w jednakowym czasie (11,9 s) i zdobyła złoty medal. Zajęła też 6 miejsce w rzucie dyskiem. 18 razy biła lekkoatletyczne rekordy świata.
Halina Konopacka - polska lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska. Podczas igrzysk olimpijskich w Amsterdamie 31 lipca 1928 roku Halina Konopacka ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem i zdobyła pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski. Do końca swojej kariery nie została pokonana w rzucie dyskiem w żadnych zawodach.
Jadwiga Smosarska - polska aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka warszawskiej szkoły dramatycznej, którą ukończyła z wyróżnieniem w 1920. Zagrała w 26 polskich filmach, częściej występowała na deskach teatralnych, grając łącznie w 40 różnych sztukach. Kino przyniosło jej jednak tak wielką popularność, że przez wiele osób (zarówno publiczność, jak i krytyków) była uważana za największą gwiazdę polskiego przedwojennego kina, wygrywając w wielu plebiscytach popularności.
Jadwiga Jędrzejowska - tenisistka; m.in. wicemistrzyni Wimbledonu (1937); wielokrotnie mistrzyni Polski (1927-69). Grała sprzętem firmy Slazenger. Nazywana popularnie za granicą "Jed" lub "Ja-Ja" (jej nazwisko było za trudne do wymówienia), udzielała się tenisowo także w życiu towarzyskim. Była m.in. partnerką mikstową króla Szwecji Gustawa V; w czasie wojny król upominał się u władz niemieckich o umożliwienie jej wyjazdu z okupowanej Polski, z czego nie skorzystała.
Elektra, Eléktra, mit. gr. córka Agamemnona i Klitajmestry, siostra Ifigenii i Orestesa; pomściła śmierć ojca, pomagając Orestesowi w zgładzeniu matki i Egista.
Klitajmestra, Klitemnestra, mit. gr. żona Agamemnona, siostra Heleny i Dioskurów; uwiedziona przez Egista uknuła wraz z kochankiem zabójstwo powracającego spod Troi męża: podczas wieczerzy Egist zabił Agamemnona, natomiast Klitajmestra jego brankę - Kasandrę; zginęła z ręki syna, Orestesa.
Antygona, Antigóne, mit. gr. córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinika i Eteoklesa; za pochowanie (wbrew woli króla Teb, Kreona) ciała Polinika (poległego w walce z bratem podczas wyprawy siedmiu przeciw Tebom) zamurowana żywcem, popełniła samobójstwo.
Safona , eolskie Psapph?, żyła na przeł. VII i VI w. p.n.e., poetka grecka; przedstawicielka liryki eolskiej; pieśni weselne, miłosne, hymny, pisane m.in. strofą saficką; z 9 ksiąg utworów zachowana niewielka część.
George Byron, George Gordon Noel Byron, lord Byron - ur. 1788 w Londynie, zm. 1824 w Missolungi - jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów. Za jego magnum opus uznaje się obszerny poemat dygresyjno-heroikomiczny, Don Juan, nazywany jednym z największych arcydzieł literatury XIX wieku.
George Bernard Shaw - ur. 1856 w Dublinie, zm. 1950 w Ayot St. Lawrence - irlandzki dramaturg i prozaik, przedstawiciel dramatu realistycznego. Jako filozof twórca koncepcji tzw. siły życiowej (Life Force) i ewolucji twórczej (Creative Evolution). Indywidualność twórcza, outsider i obcokrajowiec, irlandzki obserwator, żyjący w niezgodzie ze społeczeństwem, które znaczyło dla niego mniej niż ludzie, których znał i lubił - tak pisał o nim John Matthews. Znany zwłaszcza dzięki sztuce Pigmalion oraz często przywoływanym aforyzmom. George Bernard Shaw jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1925. Z uzasadnienia Komitetu Noblowskiego: za twórczość naznaczoną idealizmem i humanizmem, za przenikliwą satyrę, która często łączy się z wyjątkowym pięknem poetyckim. Jest także zdobywcą Oscara w roku 1938 za "najlepszy scenariusz adaptowany" do filmu Pygmalion, co czyni go jedyną osobą w historii uhonorowaną Oscarem i Nagrodą Nobla.
George Clooney - ur. 1961 w Lexington - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara za rolę w filmie Syriana oraz Złotego Globu za Syrianę oraz rolę w filmie Bracie, gdzie jesteś? braci Coen. W 2013 roku ponownie zdobył Oscara za film film Operacja Argo wraz z Benem Affleckem i Grandem Heslovem.
George Lucas, właściwie George Walton Lucas Junior (ur. 1944 roku w Modesto, Kalifornia) - amerykański reżyser, producent, scenarzysta, a także okazjonalnie aktor. Jeden z najbardziej znanych twórców kasowych filmów w Ameryce. Debiutem kinowym Lucasa był antytotalitarny THX 1138, jednak popularność zyskał dzięki młodzieżowemu filmowi Amerykańskie graffiti. Zasłynął stworzeniem popularnej serii Gwiezdne wojny, był także pomysłodawcą filmów i serialu o przygodach Indiany Jonesa.