Omówienie 35. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Rzymski system liczb jest dość sensowny i łatwo go zapamiętać. 1000 to oczywiście M, z łacińskiego mille, czyli tysiąc. 100 zaś to C, od centum. Nawet w L, oznaczającym 50, jest pewna logika. Podobnie jak V (pięć) jest połową X (dziesięć), tak L (50) jest połową C (100).

2. Formozą nazywano wyspę Tajwan. To przez portugalskich żeglarzy, którzy w XVI wieku, ujrzawszy wyspę, nazwali ją Ilha Formosa - piękna wyspa.

3. Koncepcja katastrofy w nadfiolecie powstała w teoretycznych przewidywaniach już pod koniec XIX wieku (choć samo określenie zostało nadane w 1911 roku). Dotyczy ono skomplikowanego zjawiska z dziedziny promieniowania elektromagnetycznego i ciał doskonale czarnych będących w równowadze termodynamicznej. Zainteresowani mogą przeczytać dokładne objaśnienia "katastrofy" tutaj albo tutaj .

4. Pola Negri, inaczej Barbara Apolonia Chałupiec, urodziła się w Lipnie, dziś w województwie kujawsko-pomorskim. Samuel Goldwyn zaś urodził się w Warszawie pod imieniem Szmuel Gelbfisz. Billy Wilder z kolei pochodził z rodziny austriackich żydów, a urodził się w Suchej Beskidzkiej - wtedy na terenie Austro-Węgier, dziś w Polsce. Kim Novak jako jedyna z grupy posiada korzenie czeskie.

5. Syriusz to najjaśniejsza i jedna z najbliższych gwiazd nocnego nieba, położona w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Jego nazwa pochodzi ze starogreckiego Seirios - świecący, gorejący. Wartym wspomnienia jest, że Syriusz jest w rzeczywistości gwiazdą podwójną.

6. Teledysk przedstawia archiwalne nagrania z całego świata, przedstawiające wydarzenia społeczno-polityczne. Pewnym tematem przewodnim jest pokój na świecie. Stąd w jednym momencie widzimy w nim Lecha Wałęsę ( w trzeciej minucie )

7. Jagodą nie jest brzoskwinia, która jest pestkowcem. Pozostałe wymienione rośliny to "jagody" - owoce o soczystym miąższu zawierające wewnątrz nasiona, którym brak jednak endokarpu, czyli charakterystycznej pestki.

8. Samochód FSO Polonez produkowano od 1978 do 2002 roku.

9. Mikołaj II Romanow był ostatnim carem Rosji. Wraz z całą swoją rodziną i najbliższą obsługą został rozstrzelony rok po swojej abdykacji.

10. Autorem słów Mazurka Dąbrowskiego (Pieśni Legionów Polskich we Włoszech) był Józef Wybicki. Jednak autor melodii, opartej na motywach mazura, jest nieznany.

11. "Nekroskop" to cykl ksiązek brytyjskiego pisarza Briana Lumleya. Jego bohaterem jest Harry Keogh - tzw. nekroskop - obdarzony zdolnością porozumiewania się z umarłymi.

12. Geruzja była spartańską radą starszych. W jej skład wchodziło dwóch królów oraz 28 starszych obywateli (powyżej 60. roku życia) - czyli łącznie 30 osób.

Zobacz inne quizy