Omówienie XXXII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na e-maila: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Mowa o Cezarze Borgii, synie kardynała Rodrigo Borgii (później papieża Aleksandra VI).

2. "Fight Club" był oczywiście książką i został napisany przez Chucka Palahniuka, na którego nazwisku miłośnicy literatury i hipsterzy od lat plączą sobie język. Palahniuk napisał "Podziemny krąg" w 1996 roku, a trzy lata po tym Fincher wyreżyserował kultową ekranizację. Polskie wydanie książki ukazało się dopiero po filmie.

3. Spock jest mieszańcem. Jego ojciec był Wolkanem, matka zaś człowiekiem.

4. Dla wielu to może być zaskoczeniem (taką przynajmniej mam nadzieję), ale to Rzym jest najbardziej wysunięty na północ. Nie sama szerokość geograficzna decyduje o klimacie! Współrzędna Rzymu wynosi 41°53'N, podczas gdy Nowego Jorku 40°43'N.

5. Nalot na Wieluń przeprowadzono 1 września 1939 bez uprzedniego wypowiedzenia wojny Polsce przez III Rzeszę. Był to pierwszy akt agresji Niemiec wobec Polski, według niektórych moment rozpoczęcia II Wojny Światowej.

6. Choć Mount Everest jest najwyższym szczytem na Ziemi, licząc od poziomu morza, to nie jest on najbliżej kosmosu. Wszystko przez to, że nasz glob nie jest do końca okrągły. Jest jak piłka, na której ktoś usiadł - jego bieguny są spłaszczone, podczas gdy na równiku mamy swego rodzaju wybrzuszenie. I to wybrzuszenie właśnie jest powodem, dlaczego szczyt Chimborazo jest dalej wysuniętym punktem od środka Ziemi, niż Everest.

7. Słowo "topaz" jest spokrewnione ze słowem ze sanskrytu: "tapas", co znaczy "ogień", jak i hebrajskim słowem na owoc pomarańczy "tapooz".

8. Masa jest niezmienna. Jedyne, co by uległo zmianie na Księżycu, to nasz ciężar (siła ciężkości). Człowiek na Księżycu ważyłby mniej, bowiem masa Księżyca jest mniejsza od masy Ziemi. Masa człowieka jednak nie uległa by zmianie.

9. Ludzie często traktują numery E jako "samą chemię", tak, jakby wszystkie substancje w naszym życiu nie byłyby "samą chemią", a chemia sama w sobie miałaby być szkodliwa. Naturalnie wszystko jest chemią, a numery E są jedynie przydatnym kodowaniem. Zamiast pisać "kwas askorbinowy", inaczej witamina C, producenci używają numeru E300.

10. Parsek stanowi w przybliżeniu 206265 jednostek astronomicznych. Albo inaczej 3,26 roku świetlnego. Zdecydowanie jest największy. Mila świetlna to jedynie mój wymysł.

Zobacz inne quizy