Polub profil quizu na Facebooku
Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl
1. W 1988 roku wykonano ostatnią karę śmierci w Polsce. Wyrok wykonano w Krakowie 21 kwietnia na Stanisławie Czabańskim, skazanym za gwałt i zabójstwo. Od 1995 roku zawieszono wykonywanie kary śmierci, by w końcu w 1998 roku znieść ją całkowicie.
2. Bitwa ta rozegrała się w miejscowości Austerlitz, znanej obecnie jako Slavkov u Brna albo Sławków. Miejscowość leży na Morawach, w Czechach. Armia francuska pokonała w tej bitwie połączone armie austriacką i rosyjską.
3. Juliusz Słowacki herbu Leliwa urodził się w 1809 roku w Krzemieńcu. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jest jako jeden z Wieszczów Narodowych.
4. Teksty starohetyckie są najstarszymi pisanymi zabytkami w rodzinie języków indoeuropejskich.
5. Nakło nad Notecią leży w województwie kujawsko-pomorskim. Po Niemiecku nazwa miejscowości brzmi Nakel . W rozszerzonej wersji by brzmiała Nakel an der Netze . Jednak jest to Nakło, Nakło nad Notecią.
6. Czerwone karły to gwiazdy o masie, rozmiarach i janości niższych od Słońca (które jest żółtym karłem). Większość gwiazd we Wszechświecie jest czerwonymi karłami (w naszej galaktyce stanowią 80%)
7. Około 60 % masy ciała dorosłego, zdrowego, przeciętnego człowieka to woda. U noworodka wartość ta dochodzi do 75 % i spada wraz z wiekiem. U osób bardzo otyłych wartość ta może spaść nawet do 45 %.
8. Pilum to odpowiednio wyważony oszczep (dł. ok. 1,3 m) do walki na odległość; wbity w tarczę przechylał ją odsłaniając przeciwnika
9. Order Złotego Runa ustanowił w 1430 roku książę burgundzki Filip Dobry. Po wymarciu burgundzkich Walezjuszów, order przeszedł na Habsburgów. Burgundia została nazwana w tym pytanie krajem, choć dziś jest to jedynie region, kraina historyczna. Wtedy stanowiła ona Księstwo Burgundii.
10. Topiarz fryty pracuje w hucie szkła.
11. FSO Polonez Analog był prototypem smochodu z napędem na cztery koła
12. Trolling to metoda połowu ryb polegająca na ciągnięciu przynęty (woblera, twistera) za łodzią. W Polsce bywa nazywana dorożką.