Omówienie 31. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. W 1988 roku wykonano ostatnią karę śmierci w Polsce. Wyrok wykonano w Krakowie 21 kwietnia na Stanisławie Czabańskim, skazanym za gwałt i zabójstwo. Od 1995 roku zawieszono wykonywanie kary śmierci, by w końcu w 1998 roku znieść ją całkowicie.

2. Bitwa ta rozegrała się w miejscowości Austerlitz, znanej obecnie jako Slavkov u Brna albo Sławków. Miejscowość leży na Morawach, w Czechach. Armia francuska pokonała w tej bitwie połączone armie austriacką i rosyjską.

3. Juliusz Słowacki herbu Leliwa urodził się w 1809 roku w Krzemieńcu. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jest jako jeden z Wieszczów Narodowych.

4. Teksty starohetyckie są najstarszymi pisanymi zabytkami w rodzinie języków indoeuropejskich.

5. Nakło nad Notecią leży w województwie kujawsko-pomorskim. Po Niemiecku nazwa miejscowości brzmi Nakel . W rozszerzonej wersji by brzmiała Nakel an der Netze . Jednak jest to Nakło, Nakło nad Notecią.

6. Czerwone karły to gwiazdy o masie, rozmiarach i janości niższych od Słońca (które jest żółtym karłem). Większość gwiazd we Wszechświecie jest czerwonymi karłami (w naszej galaktyce stanowią 80%)

7. Około 60 % masy ciała dorosłego, zdrowego, przeciętnego człowieka to woda. U noworodka wartość ta dochodzi do 75 % i spada wraz z wiekiem. U osób bardzo otyłych wartość ta może spaść nawet do 45 %.

8. Pilum to odpowiednio wyważony oszczep (dł. ok. 1,3 m) do walki na odległość; wbity w tarczę przechylał ją odsłaniając przeciwnika

9. Order Złotego Runa ustanowił w 1430 roku książę burgundzki Filip Dobry. Po wymarciu burgundzkich Walezjuszów, order przeszedł na Habsburgów. Burgundia została nazwana w tym pytanie krajem, choć dziś jest to jedynie region, kraina historyczna. Wtedy stanowiła ona Księstwo Burgundii.

10. Topiarz fryty pracuje w hucie szkła.

11. FSO Polonez Analog był prototypem smochodu z napędem na cztery koła

12. Trolling to metoda połowu ryb polegająca na ciągnięciu przynęty (woblera, twistera) za łodzią. W Polsce bywa nazywana dorożką.

Zobacz inne quizy