Omówienie 29. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quizie, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku

Masz propozycję ciekawego pytania do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Odpowiedź autora pytania: "Pierwszym" językiem Jezusa był aramejski (język semicki zbliżony do arabskiego). Najprawdopodobniej Jezus znał również hebrajski i być może w pewnym stopniu grecki. Znajomosc Łaciny należy raczej wykluczyć.

2. Odpowiedź autora pytania: Bohater zaczytał się w Panu Tadeuszu i zapomniał zapalić światło na Latarnii co doprowadziło do przykrych konsekwencji dla niego samego jak i dla statku, który rozbił się w ciemnościach...

3. Rotunda świętego Prokopa w Strzelni to jeden z najważniejszych zabytków romańskich w Polsce. Powstała w XIII wieku.

4. Awokado po łacinie to Persea. Dlaczego nazywa się również smaczliwką - nie mam pojęcia.

5. Maria I Stuart była tylko królową Szkocji. Jest jedną z bardziej znanych władczyń tego kraju ze względu na swoje tragiczne życie. Została ścięta w 1587 roku z rozkazu Elżbiety I.

6. Włodzimierz Lubański strzelił 48 goli w reprezentacji, co jest do dziś rekordem. Grał w Górniku Zabrze, a potem od 1975 roku zagranicą. Z powodu kontuzji nie uczestniczył w finałach Mistrzostw Świata 1974 roku, a z nim być może wygralibyśmy turniej.

7. Inna nazwa kukułki to słynna ortograficzna: gżegzółka.

8. Hymn o miłości słyszy się na prawie każdym ślubie kościelnym: "Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący...."

9. Tycjan, a właściwie Tiziano Vecelli był włoskim malarzem renesansowym. Niestety, w Polsce nie ma żadnych jego obrazów.

10. Okazało się, że już od dawna nie używa się w nauce nazwy "podgrzybek". Teraz to Xerocomus. Borowik zajęczy to zaś "Boletus subtomentosus".

11. Moczówka prosta to przykra choroba. Więcej o chorobie tutaj .1

12. Dozór elektroniczny ma być alternatywą dla przepełnionych polskich więzień. Tutaj władze opisują najważniejsze rzeczy z nim związane .

Zobacz inne quizy