Omówienie XXX copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Republika Weimarska to potoczna nazwa Niemiec w latach 1919-1933. Nazwę wzięła z miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe zwołane po klęsce Cesarstwa Niemiec w I wojnie światowej. Za koniec Republiki Weimarskiej uznaje się zdobycie władzy przez NSDAP.

2. Stefan Niesiołowski - główny harcownik PO - gdy usłyszał dane o rzekomym niedożywieniu polskich dzieci, stwierdził:, że za jego młodości: "Myśmy cały szczaw wyjedli z nasypu i wszystkie śliwki ulęgałki, tak zwane mirabelki, żeśmy zjedli. Dzisiaj te wszystkie gruszki, śliwki leżą i nikt tego nie zbiera". Stał się potem obiektem kpin w internecie .

3. "O doktorze Hiszpanie" to jedna z lżejszych fraszek Jana Kochanowskiego. Opowiada o zabawnym epizodzie z życia Piotra Roizjusza - poety i prawnika z dworu ostatnich Jagiellonów.

4. Jane Seymour grała w "Żyj i pozwól umrzeć", Denise Richards w "Świat to za mało", a Halle Berry w "Śmierć nadejdzie jutro".

5. Stalagmit rośnie od dna jaskini do góry, a stalagnat powstaje, gdy stalagmit i stalaktyt się połączą.

6. Patagonia to ogromny region na południu Argentyny i Chile. Kraina piękna, ale surowa i niedostępna.

7. Melanina odpowiada również za naturalny kolor skóry. Często mylona jest z melatoniną, która oreguluje zegar biologiczny człowieka.

8. Wodór to najprostszy pierwiastek, który zawiera jeden proton, jeden elektron i od 1 do 3 neutronów.

9. Sublimacja to przechodzenie ze stanu stałego w gazowy. Proces odwrotny to resublimacja - tak powstaje np. szron.

10. Hipster to ostatnio "popularna", która wyparła wcześniejszych emo oraz vintage. Młodsza generacja młodzieży wybiera bardziej styl Justina Biebera.

Zobacz inne quizy