Omówienie XXIX copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

Masz ciekawe pytanie do quizu? Wyślij mi na: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Zawisza Czarny był nie tylko rycerzem, który wygrał wiele turniejów (taki Adam Małysz jesieni średniowiecza), ale również dyplomatą. Służył nie tylko królowi Polski, ale i Zygmuntowi Luksemburczykowi. Zginął w czasie jednej z wypraw przeciwko Turkom.

2. O anaforę, która znalazła się na tegorocznej maturze wybuchła medialna dyskusja. Czy wiedza o takich rzeczach jest obecnie potrzebna ?

3. Roch Kowalski - odważny, ale niezbyt bystry żołnierz był jednym z drugoplanowych bohaterów "Potopu". W filmie Jerzego Hofmana zagrał go Krzysztof Kowalewski, który miał również rolę w "Krzyżakach" i "Ogniem i mieczem".

4. "Gdzie jest Nemo" jest filmem dla młodszej widowni, ale jak wiele współczesnych filmów animowanych z chęcią oglądają go również dorośli. "Gdzie jest Nemo" dostał oscara za najlepszy animowany film długometrażowy. Nemo był tą rybką .

5. Najmniejszym województwem jest opolskie - zarówno pod względem liczby mieszkańców (trochę ponad 1 mln), jak i powierzchni - ok. 9,5 tys. kilometrów kwadratowych.

6. W Wilnie mieszka ponad 100 tys. Polaków, co stanowi 16 proc. mieszkańców stolicy Litwy. W Grodnie Polakiem jest co piąty mieszkaniec, ale jest tam ich tylko 60 tys. Przed wojną w Wilnie 2/3 mieszkańców to byli Polacy, a prawie 30 proc. Żydzi. Litwinów było niespełna 1 proc.

7. Melanina odpowiada również za naturalny kolor skóry. Często mylona jest z melatoniną, która oreguluje zegar biologiczny człowieka.

8. Melasa powstaje przy wytwarzaniu cukru spożywczego.

9. Firmę założył Karol Wedel. Po nim oddzieczył ją Emil Wedel, który stworzył markę "E.Wedel". W dzieciństwie największym smakołykiem tej firmy był dla mnie torcik wedlowski.

10. Szóstkę Weidera próbowało zrobić wiele osób, które marzy o płaskim brzuchu. Niewielu jednak poprawnie przechodzi cały cykl treningowy. Trzeba ćwiczyć codziennie przez 42 dni

Zobacz inne quizy