Omówienie XXVIII copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie krótkie omówienie pytań.

Polub profil quizu na Facebooku .

1. Tadeusz Kościuszko krótko po trzydziestce wyjechał do USA, gdzie walczyło niepodległość tamtejszych stanów. Chlubnie zapisał się tam m.in. przy pracach inżynieryjnych. Został nawet przez Kongres mianowany generałem. Kościuszko nie mógł walczyć w wojnach burskich, bo miałby wtedy ponad 150 lat. Indie były trochę za daleko, a Napoleonowi Kościuszko nie ufał.

2. Budynek Sejmu znajduję się w Warszawie, przy ulicy Wiejskiej. Został zbudowany w pierwszych latach II RP.

3. Skamandryci byli najważniejszą grupą poetycką w międzywojniu. Kazimierz Wierzyński zaś to autor mojego ulubionego wiersza z tego okresu - "Ojczyzna chochołów".

4. Obraz namalował Eugene Delacroix w 1830 roku. Na pierwszym planie widzimy Mariannę - uosobienie Francji, a za nią idą Francuzi z różnych klas społecznych.

5. Filipiny i Timor Wschodni to jedyne kraje w Azji, w których większość mieszkańców to katolicy. To spuścizna czasów kolonialnych, gdy Filipiny były pod władzą Hiszpanii, a Timor Wschodni Portugalii.

6. Elbląg leży na skraju woj. warmińsko-mazurskiego. Bliżej mu jednak historycznie do Pomorza, a nie Warmii i Mazur.

7. Kandele pochodzą od łacińskiego słowa oznaczającego świecie. Skrót jednostki to "cd".

8. Ślimaki należą do mięczaków razem z m.in. małżami i głowonogami. Na drabinie ewolucji są wyżej niż stawonogi.

9. Aberracja - z łacińskiego błądzić, zbłądzić. Może dotyczyć zarówno działania ludzi, jak i maszyn. Przy tworzeniu tego pytania kolega z redakcji opowiadał, że raz poszedł na studiach po wpis z wykładu, na który w ogóle nie uczęszczał. Wykładowca powiedziała, że to "kompletna aberracja". Tak właśnie poznał to słowo.

10. Godzina 17:15 "ma 60 stopni", 19:30 30 stopni, a 21:00 90 stopni.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl.