Omówienie 26. ekstremalnego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

1. Judasz nie tylko był skarbnikiem, ale ponoć też z pieniędzy apostołów trochę sobie przywłaszczył. Może właśnie, dlatego zdradził Jezusa Chrystusa za 30 srebrników.

2. Diego Maradona to fenomenalny piłkarz, złoty i srebrny medalista MŚ. Autor, moim zdaniem najładniejszej bramki w historii piłki nożnej . Choć ja już go pamiętam jako już trochę ociężałego piłkarza z mundialu w 1994 roku.

3. Hagografia od hagios - święty, graphein - pisać.

4. Iggy Pop jest uznawany za "ojca chrzestnego" punk rocka. To legendą światowej muzyki. Można go również podziwiać w wielu filmach m.in. "Kawie i papierosach".

5. Jaja Faberge to inaczej carskie jajka. Są to złote i srebrne ozdoby. Wykonane na polecenie dwóch ostatnich carów przez Petera Carla Fabergé. W 1918 roku musiał uciekać z Rosji ogarniętej pożogą bolszewickiej rewolucji.

6. Błędne Skały tworzą malowniczy labirynt. Położony jest w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych.

7. Jurko Bohun to postać literacka. Opiera się na życiu Iwana Bohuna - jednego z przywódców powstania kozackiego.

8. Psychromter - nie mylić z psychometrem - służy do pomiarów wilgotności. Jest to jeden z rodzajów higrometrów. "Psychros" - oznacza chłodny.

9. Nie jestem specjalistą w sprawach morskich, ale koleżanka z Wybrzeża powiedziała, że wyrażenie "wychodzić w morze" jest oczywistością.

10. Ten słynny mecz miał miejsce w 2001 roku. Były to eliminacje do Mistrzostw Świata w Korei i Japonii. W swojej grupie Australia wygrała wszystkie mecze, strzeliła 66 bramek nie tracąc żadnej. Jednak na mundial nie pojechała. Przegrała w ostatniej fazie eliminacji z 5. drużyną Ameryki Południowej - Urugwajem.

11. Kruchta to część kościoła - przedsionek usytuowany przed głównym wejściem, niekiedy również przed bocznym - do naw lub zakrystii.

12. Marcin Mroczek wystąpił w "Starej Baśni". Autor pytania jest pewien, że nikt na nie poprawnie nie odpowie.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .