Omówienie XXVI copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

Zobacz inne quizy

1. Bezprym był władcą Polski w latach 1031-1032, Aleksander 1501-1506, a Michał Korybut Wiśniowiecki 1669-1673. Żaden z nich nie zapisał się dobrze w historii Polski. Mieliśmy za to dwóch prezydentów o imieniu Lech w III RP. Uwaga: Lech i Leszek to dwa różne imiona.

2. Na banknotach widzimy podpis Hanny Gronkiewicz-Waltz, która była prezesem Narodowego Banku Polskiego, gdy w 1994 r. rozpoczynano przygotowania do denominacji i wprowadzenia "polskich nowych złotych". Niedługo wejdą do użycia nowe banknoty i wtedy będzie tam podpis Marka Belki.

3. Canaletto, czyli Bernardo Bellotto był XVIII-wiecznym malarzem włoskim. Na kilkudziesięciu obrazach uwiecznił Warszawę czasów panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.

4. H -- złamało kładeczkę, A -- zwichnęło nóżki, R -- prawą nogę złamało, a literki X w wierszu nie było.

5. Fenki żyją na obszarach pustynnych i suchych w Afryce Północnej i na Półwyspie Arabskim. "Fenki" to też przydomek algierskiej drużyny piłkarskiej.

6. Estuarium - można się kłócić, czy to część rzeki, czy już morza/oceanu. Według Wikipedia jest to: "poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich".

7. CO to oczywiście czad. Amoniak to NH3, ciężka woda to D2O, a ozon O3.

8. Słonie afrykańskie - samce osiągają wagę 4,5-6 ton, chociaż zdarzają się osobniki o wadzę nawet 7,5 tony.

9. Grając w zwykłego bilarda mamy 7 bil "pełnych", 7 "połówek", bilę czarną i białą. W innych odmianach tej gry jest mniej lub więcej bil, a czasem dochodzą inne elementy, jak np. pionki.

10. O 'Mirafiorce' śpiewano m.in. w wakacyjnym hicie sprzed paru lat: "W aucie". O tym samochodzie "rapował" Piotr Fronczewski. Jak na standardy Zachodu, to nie był luksusowy, ale w PRL-u robił wrażenie.

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .