Omówienie 24. ekstremalnego quizu wiedzy

Gratuluję rozwiązania quizu. Mam nadzieję, że dobrze poszło, a quiz okazał się ciekawy. W tym artykule znajdziesz krótkie omówienie pytań.

1. Rozwiązanie: Tekst obowiązujący zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 235, poz. 2000). Duża część osób śpiewa nieprawidłowo "Póki my żyjemy", jest to błąd. Natomiast słowa "Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy.." były w oryginalnym tekście - rękopisie autora słów Józefa Wybickiego. (omówienie autora pytania)

2. Gdy powstawała Unia Europejska liczyła ona 12 państw. Potem doszły: Szwecja, Finlandia i Austria. W 2004 roku do UE dołączyła Polska i 9 innych krajów. W 2007 zaś Rumunia i Bułgaria.

3. Ijon Tichy to bohater m.in. "Dzienników gwiazdowych", Hal Bregg "Powrotu z gwiazd", a Pirx "Opowieści o pilocie Pirxie" (omówienie autora pytania).

4. Cinema Paradiso to świetny film Giuseppe Tornatore z 1988 roku. Został nagrodzony m.in. Oscarem.

5. Wyspa należy administracyjnie do Chile, została do tego kraju przyłączona w 1888 roku. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy - Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest najbardziej oddaloną od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie (omówienie autora pytania).

6. Jak to opisuje Wikipedia: "Wyspa Młyńska to jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków Bydgoszczy ze względu na liczne nabrzeża, szumiące jazy wodne, kaskady Międzywodzia, zieleń oraz Wenecję Bydgoską. Położona w strefie staromiejskiej jest symbolem ścisłej symbiozy miasta Bydgoszczy z rzekami i kanałami (Bydgoski Węzeł Wodny). Wyspa pełni funkcje rekreacyjne oraz kulturalne ze względu na obecność licznych obiektów muzealnych oraz sąsiedztwo Opery Nova".

7. Mozzarella z Włoch, ementaler ze Szwajcarii, gouda z Holandii (omówienie autora pytania).

8. Kaolin to skała osadowa używana m.in. w ceramice. Ja tego nie wiedziałem, ale jak powiedzieli koledzy z redakcji to bardzo znany minerał. Wydobywa się go również w Polsce.

9. Tata jest największym producentem samochodów na świecie i 6. pod względem wielkości przedsiębiorstwem na Ziemi.

10. Real Madryt zdobywał 9 razy trofeum, AC Milan 7, Liverpool 5, a Barcelona 4. Jeśli zaś liczyć od 1993 r., od reformy rozgrywek, to po 3 puchary zdobyli: Real Madryt, Barcelona i AC Milan.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub podać propozycję pytania do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .