Omówienie 22. ekstremalnego quizu wiedzy

Gratuluję rozwiązania quizu. Mam nadzieję, że dobrze poszło, a quiz okazał się ciekawy. W tym artykule znajdziesz krótkie omówienie pytań.

1. Etiopia pokonała Włochów w latach 90. XIX wieku, przez co utrzymała niepodległość. Została jednak podbita w 1935 r. przez włoskich faszystów, ale tego nie zalicza się do "kolonizacji". Innym niezależnym państwem w Afryce była Liberia, stworzona przez potomków amerykańskich niewolników.

2. Franciszek jest pierwszym jezuitą na tronie papieskim. Jest też pierwszym od 1300 lat papieżem spoza Europy.

3. Słowa te padły w barze, który "bił się o złotą patelnie" i miał też obowiązkowy zestaw: "dwie kawy i dwie wuzetki".

4. Hollywood to dzielnica Los Angeles, została założona w 1886 r. Słynny napis został zaś postawiony w 1923 r.

5. Berno jest siedzibą rządu Szwajcarii, jest więc stolicą de facto, ale nie de iure. W Szwajcarii są aż cztery miasta większe od Berna.

6. Świnoujście leży na ponad 40 wyspach, z czego trzy są duże: Uznam, Wolin, Karsibór.

7. Zupełnie nie znam się na rodzajach śniegu i wspinaczce. Dla zainteresowanych polecam ciekawy opis z angielskiej Wikipedii .

8. Jednostka astronomiczna ma długość ok. 150 mln km, czyli tyle, ile wynosi odległość Ziemi od Słońca. Parsek i rok świetlny to też miary długości, ale dużo dłuższe niż jednostka astronomiczna.

9. Wereszczaka to jedna z wielu staropolskich potraw, których się już nie przyrządza. Jeden z przepisów znajdziecie tutaj.

10. Lýkeion (liceum) założył Arystoteles, Akademię - Platon. W stoi w Atenach nauczali zaś stoicy. Jak opisuje Wikipedia: "W starożytnej Grecji gimnazjon był najczęściej rodzajem parku wraz z budynkiem przeznaczonym do uprawiania ćwiczeń fizycznych. Później miejsce coraz częściej stawało się miejscem spotkań towarzyskich i dysput, by w następnym okresie stać się publiczną szkołą średnią".

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub podać propozycję pytania do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .