1. Wrocławskie zoo zbudowano w 1865 roku. Miasto to znajdowało się wtedy jeszcze pod panowaniem Prus. Ogrody w Warszawie i Łodzi powstały w międzywojniu, a Śląski w 1954 r. Drugim najstarszym ogrodem jest Stare Zoo w Poznaniu.
2. Dratwa to gruba nić używana do szycia butów. Cholewa to górna część buta, a prawidło - model w kształcie stopy, w który nakłada się but, by nie tracił kształtu, gdy jest nieużywany. Miech można znaleźć u kowala. Są nawet wyspecjalizowani rzemieślnicy zajmujący się ich tworzeniem.
3. Telly Savalas był słynnym Kojakiem, Tom Selleck - Magnum, a Karl Malden grał w "Ulicach San Francisco". Ciekawostką jest to, że dwaj ostatni aktorzy oraz Falk mają słowiańskie (serbskie, rusińskie i polskie) korzenie, a Savalas greckie.
4. Jazz narodził się w Nowym Orleanie, ale rozwinął się również w Chicago. Do Polski zawędrował w latach 20.
5. Londyn leży nad Tamizą, a Ottawa nad... Ottawą. Co ciekawe Hudson jest dość krótką rzeką - ma zaledwie 492 km.
6. Opole od XIV wieku było poza Polską, Sosnowiec dopiero od połowy XIX wieku zaczął się rozwijać. Wadowice zaś były raczej miastem kupieckim, a nie przemysłowym.
7. Wodór nie jest gazem szlachetnym, bo łatwo tworzy związki z innymi pierwiastkami, choćby z tlenem - wodę.
8. Masajowie są jednym z najlepiej zbadanych grup etnicznych w Afryce. Mieszkają w Kenii i Tanzanii.
9. Jak się dowiedziałem tworząc to pytanie, martini jest drinkiem i gatunkiem wermutu.
10. Obraz symbolizuje koniec epoki pięknych żaglowców, wypartych przez okręty parowe, które mają mało z majestatyczności. Żaglowiec na zdjęciu był okrętem wojennym - symbolem zwycięstw nad flotą Napoleona. Obraz powstał w 1838 roku.
Wracając do poprzedniego quizu, pojawiły się wątpliwości do pytania o liczbę strun w instrumentach. Jak w e-mailach napisało wielu z was, w tym kilku kontrabasistów, występują również kontrabasy 5-strunowe. Tak więc każdy, kto tak zaznaczył, może sobie dodać jeden punkt do wyniku.
Otrzymaliśmy również e-maila z komentarzem dot. opracowania tego pytania. Pan Piotr napisał:
"W komentarzu postawiono tezę, że zapewne najwięcej strun ma harfa. Fakt, widać ich całkiem dużo, ale to pestka w porównaniu z prozaicznym fortepianem. Raz, że w fortepianie, w odróżnieniu od harfy, każdy dźwięk ma swoje struny. W harfie tak nie jest - dźwięki są tak jak w gamie, a pedałami przestraja się struny o pół tonu wyżej lub niżej, więc żeby zagrać dźwięk c, gra się ces (sic! - tak dziwnie się stroi harfę) z wciśniętym pedałem skracającym długość struny o wielkość odpowiadającą połówce tonu.
Dwa, że w fortepianie część strun jest podwójna, a część nawet potrójna. Łącznie w fortepianie jest zazwyczaj koło 240 strun (najczęściej 243). Wziąwszy pod uwagę samo naprężenie strun (rzędu 100 kg na każdą) otrzymujemy wielkość rzędu 20 ton, którą by miała filigranowa konstrukcja drewnianej harfy wytrzymać - niemożliwe; do tego potrzeba solidnego stalowego stelaża.
Biedna harfa ma tylko 46 lub 47 strun! Dużo, dużo mniej. Ale i tak więcej niż skrzypce!"
Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .