Omówienie XXI copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

1. Początek lat 90. to złoty wiek dla polskich partii. Założono ich wtedy kilkaset. Była w tym i Polska Partia Przyjaciół Piwa. Osiągnęła w wyborach 1991 roku świetny wynik, który pozwolił jej obsadzić 16 miejsc w parlamencie. Wkrótce jej posłowie podzielili się na 3 frakcje, a partia zaprzestała działalności. Jej liderami byli właśnie Krzysztof i Janusz Rewiński.

2. Obraz "Papież Leon X z kardynałami" to obraz Rafaela. Przedstawia, przynajmniej według wielu opinii, jednego z najgorszych papieży w historii Kościoła.

3. Alicja zgubiła się "w krainie czarów" i "po drugiej stronie lustra". Kaj i Gerda starli się z Królowa Śniegu, a zagubieni chłopcy pochodzą ze sztuki o Piotrusiu Panie.

4. Zaledwie 104 km wynosi długość granicy Polski z Litwą. Ta z Rosją jest dwa razy większa. Najdłuższą granicą jest zaś granica z Czechami - ma długość 796 km.

5. Wolin jest w całości nasz, a Rugia Niemców. Wysepkę Zgorzelecką wymyśliłem.

6. Patrząc na średnicę, to Wenus ma bardzo zbliżone rozmiary do Ziemi. Natomiast Mars jest prawie dwa razy mniejszy. Jowisz to jak wiadomo olbrzym.

7. Full to para i trójka. Poker to 5 kart po kolei (np. od dwójki do szóstki) w tym samym kolorze.

8. To pytania chyba najprostsze. Orzeczenie to czasownik, a w zdaniu był tylko jeden.

9. Na fladze widzimy mapę Kosowa i sześć gwiazdek, które reprezentują sześć grup etnicznych (Albańczyków, Serbów, Romów, Turków, Bośniaków i Goranów).

10. Buduar to jedno z tych słów, które faceci kiedyś słyszeli, a nie mają pojęcia co to jest (jak np. maskara). Buduary wyszły z użycia na początku XX wieku.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .