Omówienie 19. ekstremalnego quizu wiedzy

Gratuluję rozwiązania quizu. Mam nadzieję, że dobrze poszło, a quiz okazał się ciekawy. W tym artykule znajdziesz krótkie omówienie pytań.

1. Wiem, wiele osób narzeka na pytania o kolory, ale barwa indygo jest powszechnie znana. Tak mniej więcej wygląda ten piękny kolor .

2. Rzesza Niemiecka i ZSRR napadały na Polskę, to jest powszechnie znane. Słowacja, jako państwo uważane wtedy za suwerenne, ale de facto znajdujące się pod kontrolą Niemiec, zaatakowała nas już rano 5 września. Zajęła południowe skrawki II RP.

3. Potocznie metysem jest osoba, która ma domieszkę krwi indiańskiej. Zamieszkują głównie północną część Ameryki Łacińskiej.

4. Najbardziej dochodowym filmem bez uwzględnienia inflacji był "Avatar", który zarobił ponad 2,7 mld dolarów. Gdyby wliczyć w to inflację, to najbardziej dochodowe byłoby "Przeminęło z wiatrem", które w 1939 r. zarobiło 390 mln dolarów, czyli 3,3 mld dzisiejszych dolarów.

5. Chodzi oczywiście o Wespazjana Kochowskiego (nie Kochanowskiego - częsty błąd). Był przedstawicielem rdzenie polskiej literatury sarmackiej.

6. Były to: Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia i Czarnogóra. Prócz tego w ramach w ramach Serbii istniały dwa regiony: Wojwodina i Kosowo. Wszystkie te kraje, poza Wojwodiną są niepodległe. Jednym: Słowenii, Chorwacji niepodległość udała się lepiej, innym mniej.

7. Gdy zaczniemy zbliżać się do czarnej dziury, jej ogromna siła będzie tak działała na nasz przód, że zacznie nas rozciągać. Może lepiej spaghettifikację wyjaśnią ci panowie (po angielsku).

8. Oczywiście polscy hokeiści nigdy nie zdobyli mistrzostwa świata. Raz zajęli 4 miejsce, jeszcze przed wojną.

9. Wenus to rzymski odpowiednik Afrodyty, Junona - Hery, a Minerwa - Ateny.

10. Lura, jak opisuje Wikipedia - to skandynawski muzyczny instrument dęty, zazwyczaj w kształcie litery S, o długości dochodzącej do 2 m, wykonany z brązu lub drewna, zazwyczaj bogato zdobiony.

Pytanie bonusowe 11: Grubość przeciętnej książki nie przekracza kilku centymetrów, długości "wzorca długości" przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres koło Paryża wynosi dokładnie 1 metr, odległości pomiędzy bazami na boisku do gry w baseball to dokładnie 30 jardów czyli 27,43 metra, średnia odległość Ziemi od Słońca równa się 150 mln km.

Składając stronę gazety o grubości 0,05 mm na pół, jej grubość wynosić będzie 0,10 mm (tj. 2*0,05 mm), składając kolejny raz wcześniej złożoną stronę na pół uzyskujemy 0,2 mm (tj. 2*0,1 mm), kolejne złożenie da nam więc 0,4 mm, następne 0,8 mm, następne już 1,6 mm itd. itd. Ogólnie operację składania 0,05 mm strony gazety 52 razy można opisać wzorem: 0,05 mm * (2 do potęgi 52) co daje nam "astronomiczną" liczbę 225179981368525 mm czyli 225 179 981,37 km lub w uproszczeniu 225 mln km. Porównanie tę wielkość z wcześniej podanymi wartościami dla przeciętnej grubości książki, "wzorca długości" przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sevres koło Paryża i odległości pomiędzy bazami na boisku do gry baseball wyraźnie wskazuje, iż wykonując całą operacje pięćdziesięciodwukrotnego składania strony gazety (jeśli to się komuś uda to gratuluję) tak złożona strona będzie miała grubość odpowiadającą około 3/2 odległości Ziemi od Słońca.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub podać propozycję pytania do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij go nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .