Omówienie XX copiątkowego quizu wiedzy

Już po quize, mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj znajdziecie omówienie pytań.

1. Prosciutto to inaczej szynka parmeńska. Carpaccio to danie z surowego mięsa - popularna przystawka. Ossobuco to pyszne danie z giczy cielęcej. Mascarpone to pyszny serek, z którego można zrobić m.in. tiramisu.

2. To słynne zdanie przypisywane jest Sokratesowi. Opisał je Platon w "Obronie Sokratesa".

3. Rekord rzucie oszczepem mężczyzn, obecnie wynosi ponad 98, w trójskoku to trochę powyżej 18 m, w pchnięciu kulą ponad 23 m, a w rzucie młotem prawie 87 m.

4. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się co pięć lat od 1927 roku. Polacy zwyciężali 4 razy, ostatni raz w 2005 roku Rafał Blechacz.

5. Równik przechodzi przez kilka państw w tym przez Ekwador. Nazwa tego państwa pochodzi od hiszpańskiego słowa oznaczającego równik.

6. Zera bezwzględne jest to temperatura, w której wszystkie elementy układu termodynamicznego uzyskują najniższą z możliwych energii. Temperatura ta odpowiada -273,15 stopni Celsjusza, czy też 0 kelwinów.

7. Wiślanie zamieszkiwali głównie Małopolskę. Piastowie przyłączyli ich ziemie do swoich pod koniec X wieku.

8. Dokładna szansa trafienia w jednym zakładzie szóstki wynosi: 13 983 816 do jednego. By mieć pewność na trafienie szóstki, trzeba skreślić wszystkie możliwe kombinacje. Wyda się na to ponad 40 mln zł.

9. Chińczycy mają taki rozmach, że zbudowali już kilka "najdłuższych mostów na świecie". Ten najdłuższy ma obecnie 164 km.

10. Św. Krzysztof jest patronem kierowców, św. Florian strażaków, a św. Barbara górników.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .