Omówienie XVIII copiątkowego quizu wiedzy

Ze względu na liczne prośby użytkowników quizów wracamy z podsumowaniami quizów. Tutaj znajdziecie omówienia pytań.

1. Valeria Messalina w Polsce znana jest bardziej jako po prostu - Messalina. Była bardzo rozwiązłą kobietą, czym nie różniła się zbytnio od otoczenia. Skończyła tragicznie - za spiskowanie przeciwko swojemu mężowi została stracona. Najbardziej znana jest z książki Roberta Gravesa "Klaudiusz i Messalina".

2. Aleksander Kwaśniewski był posłem w latach 1991-1995, Lech Kaczyński 1991-1993 i 2001-2002, a Bronisław Komorowski 1991-2010. Lech Wałęsa nigdy nie startował w wyborach parlamentarnych.

3. To jeden z najbardziej znanych wierszy Białoszewskiego. Pisze się go w specyficznym szyku.

4. Johny Depp grał w "Dziewiątych wrotach", Pierce Brosnan w "Autorze Widmo", a Harrison Ford w "Frantic". George Clooney nie zagrał w żadnym filmie Polańskiego, chyba że jako aktor 3-planowy.

5. Do 1909 roku Dubrownik nazywał się Ragusa. Istniała nawet półniezależna kupiecka Republika Raguzy.

6. Budowa Zapory Trzech Przełomów na Jangcy trwała 14 lat i pochłonęła, według rządu 26 mld dolarów, chociaż inne dane wskazują, że kosztowała nawet 10 mld dolarów więcej. Zapewnie Chinom 22,5 tys. MW energii.

7. Płomień biały ma od 1,3 tys. stopni Celsjusza do nawet 2 tys. stopni. Oczywiście chodzi nam o płomień, który może obserwować normalny człowiek, czyli taki pochodzący z materiału zawierającego węgiel (drewno, gaz, ropa, papier). Przy spalaniu innych substancji ogień może mieć inny kolor.

8. Kindziuk - pyszna wędlina pochodzi oczywiście z Litwy. Obecnie można ją lub jej podróbki kupić w wielu sklepach.

9. Efekt świeżości powoduje, że bardziej na nas działają ostatnie informacje jakie do nas docierają, niż wcześniejsze. Efekt Edypa sam wymyśliłem, a efekt coctail party powoduje, że w szumie informacji zazwyczaj bezwiednie wyłapujemy te dla nas najważniejsze. Np. na imprezie, gdy wszyscy rozmawiają i jest dosyć głośno zazwyczaj usłyszymy, jak ktoś woła nas po imieniu.

10. Trzonolinowiec jest kochany i znienawidzony. Mieszkali w nim m.in. Bogusław Linda, chociaż wielu uważa, że jest po prostu brzydki.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .