Omówienie 8. ekstremalnego quizu czytelników

Quiz skończony. Mam nadzieję, że poszło dobrze. Pora teraz na kilka wyjaśnień odnośnie pytań. Jeżeli uważacie, że któreś z nich było nieciekawe lub absurdalnie trudne, napiszcie w komentarzach.

I jeszcze zapowiedź naszego małego świątecznego prezentu: przygotowaliśmy dla Was specjalne quizy na Święta Bożego Narodzenia: 24 grudnia - wigilijny quiz wiedzy ogólnej , 25 grudnia - quiz przygotowany przez dziennikarzy Gazeta.pl , a 26 grudnia - superekstremalny quiz wiedzy . Już dziś zapraszamy!

1. Wśród synów Kazimierza Jagiellończyka było 4 królów. Jan I Olbracht, Aleksander i Zygmunt Stary władali Polską i Litwą, a Władysław II Jagiellończyk Czechami i Węgrami. Niestety tylko Zygmunta Starego można uznać za dobrego władcę.

2. Pytanie o flagi jest wredne, ale ta Estonii jest tak charakterystyczna, że nie powinna nastręczać problemów. Kolory symbolizują: wolność, niezależność i świetlaną przyszłość.

3. "Kroll" to jeden z moich ulubionych filmów. Występują tam aktorzy z innych filmów Pasikowskiego: Bogusław Linda, Cezary Pazura, czy Olaf Lubaszenko.

4. Na Teneryfie mieszka najwięcej mieszkańców - ok. 900 tys. Drugą pod względem liczebności mieszkańców wyspą jest Gran Canaria.

5. Australia ma 7,5 mln km kwadratowych, Polska ok. 312 tys. km kwadratowych, chociaż w latach 1619-1622 mieliśmy prawie 1 mln km.

6. Voyager I znajduje się 121 jednostek astronomicznych od Ziemi (jedna jednostka to ok. 150 mln km). Obecnie przelatuje przez granicę Układu Słonecznego.

7. Wiktymologia zajmuje się ofiarami zbrodni. Na to pytanie bez problemów powinni odpowiedzieć osoby znające język angielski.

8. Z matką Ateny jest problem. Bogini mądrość narodziła się wyskakując z głowy Zeusa, ale że ten wcześniej połknął ciężarną Metydę, uznaje się, że ona jest matką Ateny.

9. Nikita Chruszczow bardzo zdenerwował się przemowami przedstawicieli Filipin i Wielkiej Brytanii w ONZ i dlatego protestował uderzając butem w stół. Incydent ten można zobaczyć tutaj .

10. Syntezja to stan lub zdolność, w której doświadczenia jednego zmysłu (np. wzroku) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów. Efekt Stroopa dotyczy szybkości rozwiązywania zadań.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .