Omówienie 7. ekstremalnego quizu czytelników

Quiz skończony. Mam nadzieję, że poszło dobrze. Pora teraz na kilka wyjaśnień odnośnie pytań. Jeżeli uważacie, że któreś z nich było nieciekawe lub absurdalnie trudne, napiszcie w komentarzach.

1. "Jak Czarniecki do Poznania/Po szwedzkim zaborze". Stolica Wielkopolski to jedyne miasto wymienione w hymnie.

2. Kronos (nie mylić z Chronosem - bogiem od czasu) był władcą świata przed Zeusem. Jego syn zbuntował się przeciwko ojcu, który z obawy o zachowanie władzy zjadał swoje dzieci, i pozbawił tronu.

3. Moai to te słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej. Uszebti to figurki ze starożytnego Egiptu, dogu z Japonii. Na Pacyfiku rozwinął się też kult cargo, nie ma on jednak nic wspólnego z Moai.

4. Na zdjęciu widzimy dudy w odmianie ze Szkocji. Często błędnie się je nazywa kobzą. Kobza jest z kolei instrumentem strunowym, z wyglądu podobnym gitary. Dudy nazywane inaczej były kozą, stąd też właśnie mylone bywają ze strunową kobzą.

5. Eskulapa jest największym wężem żyjącym w Polsce i Europie Środkowej. Długość jego ciała może przekraczać 2 m, najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 225 cm.

6. Finlandia nie jest częścią Skandynawii. Finowie nie są Germanami, jak Norwegowi, Duńczycy i Szwedzi, tylko Ugrofinami. Historycznie też nie są tak ściśle związani z państwami Skandynawii.

7. Słynna Złota Brama znajduje się w Gdańsku. Inne złote bramy znajdują się również m.in. w Jerozolimie, czy Kijowie. Nasza, gdańska powstała w XVII wieku.

8. Albert Einstein dostał nagrodę w 1921 roku. Otrzymał ją za "zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących zjawiskiem fotoelektrycznym w 1905 roku". To moim zdaniem najtrudniejsze pytanie quizu.

9. Lęk przed psami to kynofobia. Reszta odpowiedzi została przeze mnie zmyślona.

10. Spolegliwy potocznie oznacza osobę uległą. Jednak pierwotne znaczenie tego słowa określało osobę, na którą można polegać, która budzi zaufanie.

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .