Omówienie VIII copiątkowego quizu wiedzy

Gratuluję rozwiązania quizu, tutaj znajdziecie omówienie pytań. Wszelkie sugestie, zwłaszcza dotyczące pytań, zamieszczajcie w komentarzach lub wysyłajcie e-mailem: quizwiedzy@gazeta.pl

1. Zdjęcie naturalnie przedstawia Karola Marksa, z jego charakterystycznym owłosieniem.

2. Nikab to strój zakrywający całą twarz, prócz oczu. Różni się tym od burki, która okrywa całą twarz razem z oczami. Hidżab zaś to chusta zakrywająca włosy, uszy i szyję, ale bez ramion i twarzy.

3. Takie słowa słyszał nieraz od swojego ojca jeden z bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza - "mały rycerz".

4. Do klasyków wiedeńskich zalicza się Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Ludwiga van Beethovena. Klasycy, bo tworzyli w nurcie klasycyzmu, a wiedeńscy, bo w tym mieście przez większość czasu żyli i tworzyli. A Bach? Urodził się w Eisenach. I tworzył w baroku.

5. Krasnale zaludniają Wrocław od 2001 roku, odkąd na ulicy Świdnickiej stanął pomnik Pomarańczowej Alternatywy.

6. Pytanie o tyle łatwe, że nie trzeba wcale znać wartości natężenia, a jedynie jednostki. Natężenie mierzymy w amperach. W woltach napięcie, w omach opór, a w hercach częstotliwość.

7. Endorfiny to grupa hormonów peptydowych, które wywołują doskonałe samopoczucie i różne stany euforyczne. Stąd nazywane są hormonami szczęścia. Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu - są endogennymi opioidami (endogennymi, czyli wytwarzanymi przez nasze ciało). Po angielsku nazywane "endogenous morphine". Stąd ich nazwa - endorfiny.

8. Ziemniaki ugotować i zmielić. Dodać sól, jajko, mąkę. Zgnieść. Pokroić. Ugotować. Odcedzić, zjeść. Nie popijać mlekiem.

9. Len jest rośliną włóknodajną, ludzie wykorzystują ją od tysięcy lat do pozyskiwania włókna. Jedwab jest pochodzenia zwierzęcego, uzyskujemy go dzięki jedwabnikom - ćmom i motylom. Atłas nie ma swojej jednej rośliny, jest wytwarzany z różnych surowców.

10. "Pocztówkowy szał / Każdy z nas ich pięćset miał / Zamiast nowej pary jeans".

Zobacz inne quizy

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub podać propozycję pytania do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij go nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .