1. Budowę warszawskiego metra planowano jeszcze w międzywojniu. Jednak z powodu wojny, a potem braku funduszy, pracę rozpoczęto dopiero w 1983 roku. Pierwszą linię otwarto w 1995 roku. Od tego czasu udało się ją doprowadzić aż do Młocin ma północnych krańcach stolicy, a obecnie trwają pracę nad drugą linią. Kiedy się zakończą, nie wiadomo.
2. Elektroencefalograf - bada pracę mózgu. Elektromiograf diagnozuje czynności elektryczne mięśni i nerwów obwodowych, elektroretinograf bada zmiany w siatkówce oka, a elektrokardiografem bada się serce.
3. Akrofobia i vertigo oznaczają dosłownie lęk wysokości. Agorafobia to lęk przed otwartą przestrzenią, arachnofobia przed pająkami, a klaustrofobia przed zamkniętymi pomieszczeniami.
4. Piesek Dorotki nazywał się oczywiście Toto. Występuje w jednym z najsłynniejszych cytatów filmowych: "Toto, I've a feeling we're not in Kansas anymore". Pochodzi on ze słynnej adaptacji powieści Lymana Franka Bauma nagranej w 1939 roku.
5. Prestissimo oznacza "bardzo szybko". Inne określenia oznaczają tempa wolniejsze.
6. Surinam był przez ponad 300 lat kolonią holenderską. Uzyskał niepodległość w 1975 roku, wcześniej nazywał się Gujana Holenderska.
7. Pasikoniki do wytwarzania swoich unikalnych dźwięków używają aparatów strydulacyjnych znajdujących się w skrzydłach. Zazwyczaj robią to samce, by przyciągnąć samice.
8. Oczywiście, poprawna jest odpowiedź b. Bilans to zestawienie składników majątku (aktywów) i źródeł ich finansowania (pasywów). Cash flow to angielski termin oznaczający przepływy pieniężne, rachunek zysków i strat oznacza zestawienie przychodów i kosztów, a prospekt emisyjny to dokument zawierający informacje o spółce i emisji jej akcji, przeznaczony dla potencjalnych inwestorów (odpowiedź autorki: Ka-mi-la).
9. Miód jest jedynym z nielicznych, jeśli nie jedynym produktem, który nigdy się nie zepsuje. Wynika to m.in. z tego, że z jego składu chemicznego.
10. Pytanie o Order Słonia, trudne, wredne i podchwytliwe. Skąd się wziął słoń w Danii, w średniowieczu? - to pytanie zadawali koledzy w redakcji. Order był nadawany od XV wieku, oficjalnie od końca XVII.
Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinię lub zaproponować pytanie do następnych quizów, napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam e-mail na: quizwiedzy@gazeta.pl. Podziel się swoim wynikiem na naszej stronie na Facebooku .