Omówienie 2. ekstremalnego quizu wiedzy

Mam nadzieję, że poszło dobrze. Tutaj przygotowałem krótkie omówienie poszczególnych pytań z quizu.

Podziel się wynikiem na naszym facebookowym profilu >>

1. Wojna stuletnia była ciągiem wojen, a nie jednym konfliktem. W średniowieczu nie było bowiem możliwości ani środków, by bez przerwy prowadzić działania wojenne, jak to miało miejsce w XX wieku. Wojna stuletnia rozpoczęła się w 1337 r., a zakończyła w 1453 r. Czasami pisze się również o I wojnie stuletniej, która rozgrywała się w XII i XIII wieku. W obu chodziło o to samo: w wielkim skrócie rywalizację dynastii angielskich Plantagenetów i francuskich Walezjuszów o status części tereytoriów we Francji. Prócz tego, to oczywiste rycerstwo chciało się wzbogacić na łupach.

2. Festiwal w Rotterdamie jest może dla filmowych laików mniej znany, ale co roku gromadzi setki tysięcy widzów. Do tej pory odbył się już 41 razy. Nagrodę Złotego Lwa przyznaje się na festiwalu w Wenecji, Złoty Lampart i Złoty Wilk zostały przeze mnie wymyślone. Chyba, że wy znacie konkursy, na których przyznawane są te nagrody.

3. Na 100-złotowym banknocie był jeden z pierwszych działaczy ruchu robotniczego Ludwik Waryński. Zmarł na gruźlicę w 1889 r. w carskim więzieniu. Tadeusz Kościuszko był na banknocie 500-złotowym, Jarosław Dąbrowski 200-złotowym, a Stanisław Wyspiański 10 000-złotowym. Myślę, że nawet osoby urodzone w późnych latach 80. pamiętają jeszcze te banknoty.

4. "Melancholia" to jeden z najbardziej znanych obrazów Jacka Malczewskiego. Namalowany został w stylu symbolicznym. Przedstawia smutną historię Polski w XIX wieku (obraz powstał w latach 90. tegoż stulecia). Widać na nim m.in. polskich powstańców.

5. "Pecunia non olet" - "Pieniądz nie śmierdzi" prawdopodobnie (znamy to tylko z relacji) wypowiedział słynny ze swojego skąpstwa ale i umiejętności administracyjnych cesarz Wespazjan. Wstąpił on na tron po samobójczej śmierci cesarza Nerona oraz szybkich zgonach trzech kolejnych władców imperium - (dwóch zabito, jeden popełnił samobójstwo). Wbrew powszechnej opinii to on, a nie Neron kazał wybudować Koloseum.

6. Pan Wojciech wysłał nam 3 pytania dotyczące chemicznych procesów związanych z ceramiką. Przemiana polimorficzna to zmiana struktury krystalicznej związku chemicznego.

7. Nawet nie znając odpowiedzi na to pytanie można łatwo ją wytypować. Aleksander Głowacki to właściwe nazwisko Bolesława Prusa, Józef Teodor Konrad Korzeniowski - Josepha Conrada, Barbara Apolonia Chałupiec - Poli Negri.

8. Każdy, kto czytał "Rok 1984", zapewne pamięta umieszczoną w nim rozmowę w pubie, w czasie której pewien staruszek skarży się głównemu bohaterowi książki na wprowadzenie systemu metrycznego w Oceanii - totalitarnym państwie powstałym m.in. z Wielkiej Brytanii i USA po wojnie. Według niego, pół litra piwa to za mało, a litr to za dużo. Pinta była w sam raz. Niektórym angielska pinta mogła się pomylić z amerykańską. Ta druga ma bądź 0,47 l lub 0,55 l, jednak żadna z podanych odpowiedzi nie miała tych wartości.

9. Camauro - moim zdaniem, to pytanie było najtrudniejsze. Nie wiadomo, dlaczego wielu kojarzy się z galicyjskim tańcem. Nazwa oznacza: "czapka ze skóry wielbłąda" i papieże zaczęli ją nosić w XII wieku.

10. Veruschka von Lehndorff była pierwszą niemiecką fotomodelką. Urodziła się Królewcu kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Wychowała się w Sztynorcie. Jej ojciec został stracony za współudział w nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera w 1944 roku. Była jedną z najsławniejszych modelek lat 60. Grała również w filmach, np. w "Casino Royale".

Jeżeli masz jakieś sugestie, chcesz wyrazić opinie lub podać propozycję pytania do następnych quizów napisz komentarz w omówieniu pytań lub wyślij nam mejla na: quizwiedzy@gazeta.pl.

Zobacz inne quizy