18-letni Niemiec aresztowany. Miał planować zamach

18-latek z Hesji jest podejrzany o planowanie ataku terrorystycznego. Mężczyzna o antysemickich i skrajnie prawicowych poglądach trafił do aresztu śledczego.

Pochodzący z Hesji (zachodnie Niemcy) mężczyzna jest podejrzany o przygotowywanie "poważnego aktu przemocy zagrażającego państwu" i naruszenie ustawy o broni. W wyniku kilkumiesięcznego śledztwa prokuratura zarzuca mu "przygotowywanie zamachu na życie innych osób". Według śledczych 18-latek "wielokrotnie groził, że zabije ludzi w ramach realizacji swoich celów politycznych" na odpowiednich forach internetowych. Miał "zakorzenioną agresywną, antysemicką i ekstremistyczno-prawicową postawę".

Zobacz wideo The best of Szymon Hołownia, Marszałek Sejmu

W czwartek sędzia wydał nakaz aresztowania 18-letniego podejrzanego. Został on zatrzymany i przebywa w areszcie śledczym, poinformowały w poniedziałek Landowy Urząd Kryminalny (LKA) i prokuratura we Frankfurcie. Prokuratura nie podała bardziej szczegółowych informacji na temat planów ataku ze względu na dobro śledztwa. 

18-letni Niemiec planował zamach. Służby zabezpieczyły broń i cyfrowe nośniki danych

Funkcjonariusze policji przeszukali dom oskarżonego już w środę 15 listopada. Zarekwirowano broń i amunicję, a także cyfrowe nośniki danych tj. komputery i telefony komórkowe. Według śledczych rewizja potwierdziła podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jak ustalili dziennikarze publicznej stacji Hessischer Rundfunk (HR), istniały przesłanki wskazujące na to, że 18-latek chciał kupić drukarkę 3D. Drukarki 3D mogą być obecnie wykorzystywane do budowy broni ręcznej np. pistoletów. Dochodzenie jest w toku. - Organy bezpieczeństwa konsekwentnie zapobiegły planowanemu atakowi na początkowym etapie dzięki profesjonalnej pracy dochodzeniowej - oświadczył minister spraw wewnętrznych Hesji Peter Beuth (CDU).

(AFPD/du)

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle. Jego autorem jest Bartosz Dudek. 

 
Więcej o: